Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » 1 września – 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września – 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę  1 września 2019 r. przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Módlmy się za naszą Ojczyznę i za tych, którzy oddali życie w jej obronie.

Atak niemieckiego pancernika “Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza – do 7 września 1939 r.

O napaści poinformowało Polskie Radio.

– Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – mówił spiker.

Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych.

 

Część Urzędów Gmin w Powiecie Brzeskim organizuje uroczystości upamiętniające. Warto wziąć udział m.in. w uroczystościach zaplanowanych na 1 września w Borzęcinie. Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej rozpoczną się o godz. 15:00 Mszą Świętą koncelebrowaną w Kościele Parafialnym w Borzęcinie Górnym. Dalszą część obchodów zaplanowano przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w centrum miejscowości. Tutaj pamięcią i modlitwą objęci zostaną mieszkańcy gminy Borzęcin polegli w czasie działań wojennych, rozstrzelani oraz zamordowani w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Więcej informacji:

Borzęcin / Gminne Obchody 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej <==


IB