Don't Miss
Home » Wiadomości » 16 czerwca ludowcy świętowali w Iwkowej

16 czerwca ludowcy świętowali w Iwkowej

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. ludowcy świętowali w Iwkowej. W obchodach Małopolskiego Święta Ludowego udział wzięli ludowcy z Małopolski wraz z prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz posłem do Parlamentu Europejskiego Adamem Jarubasem. Obecnych było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.

Uroczystość – zgodnie z tradycją rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca w Kątach.Część oficjalną zaplanowano przy obelisku z pamiątkową tablicą, poświęconą generałowi Marcinowi Kazimierzowi Kątskiemu z Kątów, który był uczestnikiem Odsieczy Wiedeńskiej 1683 roku. Jednak ze względu na padający deszcz uczestnicy musieli się przenieśli się do budynku pobliskiej szkoły. Tutaj ludowcy mogli wysłuchać przemówień zaproszonych gości – w tym prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka – Kamysza oraz wiceprezesa Adama Jarubasa. Znalazł się także czas na zadawanie pytań oraz dyskusję o bieżącej sytuacji politycznej. Zasłużonym działaczom wręczono honorowe odznaczenie w tym Medale Witosa oraz Złote Koniczynki.

Spotkanie było również okazją do prezentacji uroków i atrakcji gminy Iwkowa – zaprezentowano najnowszą inwestycję w infrastrukturze turystycznej Gminy Iwkowa – a więc wieżę widokową, która cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów. Z kolei w części integracyjnej Małopolskiego Święta Ludowego zaproszono gości do zwiedzenia Winnicy Nowizny prowadzonej przez Bogusława Kamińskiego wójta Gminy Iwkowa, a zarazem prezesa Zarządu Powiatowego PSL. 

Od ponad wieku Zielone Świątki obchodzone są w Polsce także jako Święto Ludowe. Zostało ono ustanowione w 1903 roku we Lwowie, w trakcie Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto Ludowe miało od tej pory wyrażać ideały chłopstwa i do tej pory obchodzi się je w organizacjach chłopskich oraz partiach ludowych. Niektóre obrzędy zielonoświątkowe stały się swego czasu symbolem ruchów chłopskich – tak było na przykład w przypadku palenia sobótek w południowo-zachodniej Polsce. W czasach zaborów chłopi i ludowcy rozpalali wielkie ogniska na wzgórzach, co miało podkreślić ich polską tożsamość i chłopskie korzenie. Ognisko było także symbolem i sygnałem przekazywanym innym patriotycznym stowarzyszeniom, że chłopi z danej wioski są gotowi pracować i walczyć o swoje prawa oraz o wolność całego kraju. W okresie międzywojennym Zielone Święta nadal były dniem manifestowania swojego przywiązania do dawnych walk o wolność i niepodległość. Organizacje chłopskie, zwłaszcza w Galicji, wywieszały na domach zielone sztandary i drukowały dla mieszkańców manifesty, ulotki i odezwy. Tradycyjnie też organizowano w Zielone Świątki kolorowe festyny, zebrania i akademie.


IB / polskatradycja.pl / iwkowa.pl
Foto: fb:Stanisław Pasoń