W dniach od 29 do 31 maja w Świdnicy, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odbył się trzeci już Kongres Regionów.
Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące spotkaniem samorządu z przedstawicielami biznesu, nauki, polityki, mediów, instytucji Unii Europejskiej i ekspertami wielu dziedzin. Hasło tegorocznego kongresu to „Samorząd – Inwestycje – Rozwój”. W ramach Kongresu odbyło się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Spotkaniu towarzyszyły liczne imprezy towarzyszące oraz wystawa, podczas której firmy z całego kraju zaprezentowały swoją ofertę dla jednostek samorządu terytorialnego. Wręczone zostały również nagrody w prestiżowych rankingach samorządowych, organizowanych m.in. przez Związek Powiatów Polskich, tygodnik „Newsweek Polska” i miesięcznik „Forbes”. W trakcie Kongresu wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak odebrał nagrodę za zajęcie 5 miejsca w Polsce w Rankingu Gmin i Powiatów, w kategorii gminy wiejskie prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.
– Kongres Regionów to nie tylko możliwość uzupełnienia samorządowej wiedzy i wymiany poglądów, ale również okazja do zawarcia ważnych dla gminy kontaktów strategicznych i zaprezentowania walorów oraz oferty inwestycyjnej gminy – mówi wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. – Po raz kolejny pokazaliśmy się z dobrej strony, zostając laureatem prestiżowego rankingu i piątą gminą wiejską w Polsce. To tworzy dobry klimat wokół Borzęcina, a samo wyróżnienie jest powodem do satysfakcji, że wytężona praca samorządowców i urzędników, przy solidarnym wsparciu mieszkańców przynosi wymierne i oczekiwane efekty.
Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking prowadzony jest w podziale na cztery kategorie jednostek samorządu terytorialnego: powiaty; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
—
Kurier Borzęcki