Don't Miss
Home » Wiadomości » 54. Konkurs Lipnickich Palm

54. Konkurs Lipnickich Palm

Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej koło Bochni trzeba zobaczyć i przeżyć! Już z daleka widać górujące nad rynkiem i figurą św. Szymona kolorowe palmy. Są niewiarygodnie wysokie. Wiele z nich mierzy sporo ponad 20 m wysokości, a rekordziści wykonują najwyższe w Polsce palmy mierzące ponad30 metrów.

Pomimo że pogoda nie zachęca do opuszczania domowego zacisza – nasza redakcja zaprasza na 54. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego do Lipnicy Murowanej.

Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy. Częstymi gośćmi na imprezie są również mieszkańcy powiatu brzeskiego. Z Brzeska Do Lipnicy Murowanej to zaledwie 25 km.

Smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie. Uważni widzowie znajda z pewnością relację z konkursu w niedzielnych serwisach informacyjnych największych stacji telewizyjnych.

W 2011 r. padł tutaj absolutny rekord wysokości palmy – 36 metrów 4 centymetry. Twórcą tej palmy był Zbigniew Urbański – niepokonanym od kilku lat w tym co robi. Czy ustanowi nowy rekord?

Redaktorzy Informatora Brzeskiego przygotują dla Państwa galerię zdjęć oraz reportaż.  Tych którzy nie dotrą do Lipnicy – zapraszamy wieczorem na www.informatorbrzeski.pl.

Program konkursu:

8.00 – 10.30 – zgłaszanie, ocena i stawianie konkursowych palm
8.00 – 10.30 – „żywe warsztaty” wykonywania palm
8.00 – 10.30 – występy zespołów artystycznych: Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Raj” z Zespołu Szkół w Rajbrocie, Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Lipnik” z Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej.
10.30 – oficjalne otwarcie konkursu i powitanie gości
10.45 – uroczyste poświęcenie palm na lipnickim rynku
11.00 – Msza Święta w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła
w Lipnicy Murowanej
12.30 – występ Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Lipnicy
13.00 – ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród
14.00 – koncert Kapeli „Brynioki” z Łososiny
17.00 – Koncert w kościele św. Leonarda: Koncert na organy i waltornię Złoty Wiek Muzyki organowej i kameralnej: 1651-1750. Esencja muzyki barokowej jako istota emocjonalnego przekazu w wykonaniu profesora Dariusza Bąkowskiego – Kois – Akademia Muzyczna w Krakowie oraz doktora Wojciecha Kamionki – Akademia Muzyczna w Krakowie

Wydarzenia towarzyszące:
– kiermasz rękodzieła artystycznego
– konkurs fotograficzny „Palmowa Lipnica 2012”
– zwiedzanie zabytków Lipnicy Murowanej

IB