W czwartek 14 maja 2015 r. w pięciu miejscowościach Gminy Szczurowa: Pojawiu, Kwikowie, Zaborowie, Wrzępi oraz Uściu Solnym odbyły się spotkania dotyczące realizacji projektu 60 + Nowy Wiek Kultury. Dana Bień – koordynator projektu oraz Tomasz Kireńczuk – kurator projektu opowiadali jakie korzyści przynoszą wspólnie tworzone działania.
Inicjatywa stworzona przez Stowarzyszenie Teatru Nowego z Krakowa opiera się na trzech czterodniowych wyjazdach warsztatowych dla beneficjentów. Ich celem jest integracja uczestników oraz stworzenie grupy zdolnej do współdziałania.
Na warsztatach prowadzone są zajęcia z pozytywnego myślenia, komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz kreatywności. Wszystkie zajęcia mają charakter aktywny i w sposób łatwy i przyjemny uczą nowych rzeczy oraz rozwijają drzemiące talenty. W ramach warsztatów beneficjenci tworzą plan działania, który następnie realizowany jest na terenie ich gminy.
W latach 2011 – 2014 zrealizowane zostały 4 edycje projektu. Dzięki działaniom Stowarzyszenia powstało 10 Klubów Seniora, z których 4 przekształciły się w organizacje pozarządowe. Wystawionych zostało 8 spektakli teatralnych przygotowanych przez seniorów oraz zorganizowano 12 wielkich akcji finałowych w które zaangażowali się Robert Makłowicz, Tomasz Schimscheiner, Piotr Cyrwus, Krzysztof Piasecki, Stanisław Szelc oraz Joanna Senyszyn i Anna Dymna. Udział w projekcie dla jego uczestników jest całkowicie bezpłatny.
Projekt współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
E.S. Dlaczego właśnie gmina Szczurowa?
Kiedy rozpoczynamy nowy projekt staramy się szukać ciekawych miejsc i przede wszystkim pięknych terenów. Przez gminę Szczurowa często przejeżdżaliśmy kiedy realizowaliśmy projekt w Żabnie. Urzekły Nas te okolice – mówi Tomasz Kireńczuk Dyrektor programowy Teatru Nowego. Na przykład ostatnio mając chwilę czasu zatrzymaliśmy się przy Kościele w Strzelcach Wielkich. To cudne, niezwykle klimatyczne miejsce. – dodaje Dana Bień koordynator projektu 60 + Nowy Wiek Kultury.
Projekt zrodził się z przekonania, że najwięcej możemy nauczyć się od drugiego człowieka i że najwięcej możemy zrobić, kiedy mamy wokół siebie przyjaznych nam ludzi, którzy mają podobne potrzeby i cele. Nie lubimy siedzieć w domu i narzekać na to, co nam się nie podoba. Lubimy działać i do tego działania chcemy wciągać innych! – Pisze Tomasz i Dana w swojej książce ,,Nowy Wiek Kultury”.
E.S. Wydaje mi się, że ludzie na wsi są troszkę nieśmiali i wycofani. Myślę, że czeka Was ciężka praca…
D.B. Ale o to chodzi! My lubimy takich ludzi, a projekt jest stworzony szczególnie dla nich! Podczas kilkuletniej realizacji projektu spotykaliśmy różne osoby… Pierwsza podróż na warsztaty z reguły jest wycieczką w kompletnej ciszy, gdzie można usłyszeć lekko brzęczące muchy. Droga powrotna to już diametralna zmiana! Ludzie śmieją się, rozmawiają, śpiewają! Kiedyś nasz kierowca zapytał co my robimy tym ludziom, że przechodzą taką metamorfozę.
T.K. Ale poza integracją staramy się też uczyć komunikacji. To niezwykle ważna rzecz i nawet nie zdajemy sobie sprawy jak przydatna w codziennym życiu. Pamiętam małżeństwo, którego nie mogliśmy dostrzec na spotkaniach. Niby wiedzieliśmy, że jest, ale nie potrafiliśmy go zlokalizować wśród beneficjentów. Okazało się, że siedzą po przeciwnej stronie stołu! Następnego dnia siedzieli już obok siebie…
D.B. A w dniu wyjazdu wszyscy ich szukaliśmy bo nie wiedzieliśmy gdzie są. Okazało się, ze spacerują po parku trzymając się za ręce!
T.K. Pamiętam też Panią, która na ostatnich zajęciach powiedziała do swojego męża, że powinien postawić Nam wódkę bo dzięki Nam zobaczyła, że z Niego jest całkiem fajny facet. A już miała się z Nim rozwieść!
E.S. Czy myślicie, że Wasza inicjatywa coś zmienia?
Rozpoczynając rekrutację do projektu „60+ Nowy Wiek Kultury”, pokazujemy w każdej gminie uczestniczącej w projekcie spektakl „Wysocki. Powrót do ZSRR”, w którym obok dyrektora Teatru Nowego, Piotra Siekluckiego, występuje Edward Linde-Lubaszenko. I chociaż wstęp na spektakl jest bezpłatny, przychodzi na niego garstka widzów, czasami 30 osób, czasami 40 osób. Kiedy pokazujemy ten sam albo inny spektakl w tej samej gminie, w tym samym ośrodku kultury na zakończenie projektu, na widowni zasiada czasami 300 osób, czasami nawet 500 osób. Co się wydarza między jednym pokazem a drugim? Ludziom zaczyna się chcieć wyjść z domu i zrobić coś, czego bardzo dawno nie robili. Oglądają spektakl, a po paru miesiącach dzwonią, że chcą przyjechać do nas. Organizują grupę, wynajmują autobus i przyjeżdżają.
E.S. Wg mnie to niesamowita inicjatywa. Trzymamy kciuki za Wasze działania, a sobie i innym życzę, aby takich ludzi którym ,,się chce” było więcej. Póki co widzimy się…
D.B. / T.K. – 29 maja w piątek na spektaklu ,,Wysocki. Powrót do ZSRR” w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej o godz. 19:00. To spektakl na podstawie wspomnień Włodzimierza Wysockiego i Mariny Vlady z niesamowitą wolą Edwarda Linde Lubaszenko. Spektakl jest bezpłatny, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Po spektaklu zapraszamy wszystkie osoby 60+ na kawę i ciasteczka.
—
ES