Don't Miss
Home » Wiadomości » 72. rocznica Mordu Katyńskiego

72. rocznica Mordu Katyńskiego

Dzień Pamięci o Katyńczykach
Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkół w Borzęcinie zapraszają na obchody 72. rocznicy mordu katyńskiego. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 30 kwietnia 2012 roku. Patronat nad obchodami objął Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. -Nasza uroczystość organizowana po raz czwarty w ramach ogólnopolskiej akcji ”KATYŃ… ocalić od zapomnienia” i jest elementem kultywowania pamięci o internowanych Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej skrytobójczo mordowanych strzałem w tył głowy przez sowieckie NKWD. Tym razem chcemy przybliżyć sylwetkę Piotra Juszczyka – pochodzącego z Borzęcina, zamordowanego w 1940 roku w Twerze strzałem w tył głowy – mówi Piotr Kania z ośrodka kultury w Borzęcinie.

Obchody rozpoczną się w samo południe od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Poległych 1939-1945 w Borzęcinie oraz modlitwą w intencji osób zamordowanych w Katyniu. Następnie młodzież z Zespołu Szkół w Borzęcinie zaprezentuje program artystyczny pt. „List z Katynia”. Po oficjalnych przemówieniach głos zabierze przedstawiciel rodziny zamordowanego w lasach katyńskich Piotra Juszczyka. Zgromadzeni będą mieli także możliwość obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Anny Teresy Pietraszek  pt. „Pielgrzym pojednania”. Tematem reportażu jest pielgrzymka ks. prałata prof. Zdzisława Peszkowskiego (kapelana Jana Pawła II oraz „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie) do miejsc kaźni oficerów polskich na terenie byłego ZSRR w listopadzie 1993r. Zdzisław Peszkowski był w ostatnim transporcie 250 osób, którym udało się uniknąć śmierci w Katyniu. Wspomniany transport nie trafił do Katynia w związku z wydarzeniami wojennymi na froncie i decyzją władz sowieckich o wstrzymaniu likwidacji polskich więźniów.
Ostatnim elementem uroczystości będzie upamiętnienie Ofiar Katynia poprzez posadzenie przed budynkiem Zespołu Szkół w Borzęcinie okolicznościowego dębu i odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Piotra Juszczyka.

Wieczorem o godz. 19:00 w sali imprez borzęcińskiego GOK odbędzie się także przedstawienie teatralne pt. „Ballada o Wołyniu” – przygotowane przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa. Spektakl ukazuje dramat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Wstęp wolny.

Piotr Juszczyk – aspirant Policji Państwowej. Syn Stanisława i Rozalii z d. Orszulak. Urodził się w Borzęcinie 20 czerwca 1897r. w domu oznaczonym numerem 25. Jego rodzeństwo: brat Paweł (ur.1891 r.) oraz dwie siostry  Anna (bliźniacza siostra Pawła)  i Wiktoria (ur.1895 r.).
W latach 1929 – sierpień 1939 był komendantem posterunku policji w Stawiszynie powiat kaliski. Żonaty, syn Marian – zmarł we Wrocławiu.
Aresztowany we wrześniu 1939 r. Więziony w Ostaszkowie (wyspa Seliger). Zamordowany w  budynku  NKWD (kwiecień/maj) 1940 r. w Twerze/Kalininie. Pogrzebany w dołach śmierci  (30 km od miejsca kaźni) w Miednoje.
Awansowany na przodownika Policji Państwowej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

godz. 12:00 – Zbiórka przed budynkiem Domu Ludowego w Borzęcinie.
godz. 12:05 – Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Poległych 1939-1945 w Borzęcinie oraz modlitwa w intencji osób zamordowanych w Katyniu.
godz. 12:20 – „List z Katynia” – program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Borzęcinie.
Podczas programu głos zabiorą przedstawiciele rodziny Piotra Juszczyka.
godz. 13:00 – Przemówienia okolicznościowe.
godz. 13:15 – „Pielgrzym pojednania” – prezentacja filmu.
godz. 13:50 – Upamiętnienie Ofiar Katynia poprzez posadzenie okolicznościowego dębu i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
godz. 19:00 –  „Ballada o Wołyniu” – przedstawienie teatralne przygotowane przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa – wstęp wolny.

ug