Don't Miss
Home » Wiadomości » Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2012 r. o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw.  Św. Jakuba Apostoła w Brzesku zostanie odprawiona Msza Św. w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego.

Msza Św. z intencji posła na Sejm RP Edwarda Czesaka i członków Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości z Brzeska.

Po mszy św. odbędzie się przemarsz pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI – <<== Akcja edukacyjna IPN i TVP HISTORIA

——

Historia święta

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński[2]. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta przeciągało się. O uchwalenie ustawy apelowała w grudniu 2010 roku Fundacja „Polska się Upomni.

2 lutego 2011 roku ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w głosowaniu poparły niemal jednogłośnie wszystkie parlamentarne kluby poselskie. Za przyjęciem ustawy głosowało 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

za wikipedia.pl

Andrzej Kołakowski – Epitafium dla Majora Ognia

IB