Don't Miss
Home » Wiadomości » „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin”

„Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin”

Dobiegły końca prace przy budowie infrastruktury informatycznej w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin”. Przed kilkoma tygodniami zrealizowano dostawę 150 komputerów do beneficjentów końcowych oraz łącza internetowego. Zadanie, którego koszt zamknął się kwotą blisko 2 milionów złotych, w 85 % zostało sfinansowane ze środków unijnych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.3. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”. W związku z dużym zainteresowaniem projektem wśród mieszkańców gminy, wójt Janusz Kwaśniak złożył do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie wniosek aplikacyjny na realizację II etapu zadania, zakładającego budowę trzech kolejnych masztów w celu zwiększenia dostępu do internetu oraz dostawę 50 zestawów komputerowych dla kolejnych beneficjentów.

– Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin” realizowany jest od 2010 roku. W ramach jego realizacji wybudowano infrastrukturę teleinformatyczną składającą się z 11 masztów, z czego trzy stanowią warstwę rdzeniową, natomiast pozostałe osiem dystrybucyjną. Dzięki takiemu rozlokowaniu udało się pokryć znaczną część gminy zasięgiem radiowym – mówi Rafał Bakalarz, informatyk w Urzędzie Gminy w Borzęcinie –  W ramach realizacji projektu rozdysponowano 150 komputerów FUJITSU ESPRIMO p700 E90+ z procesorem Intel® Core™ i3-2120, 3 MB, 3.30 GHz, pamięcią 4GB RAM, dyskiem 320 GB oraz przeprowadzono szkolenia z podstawowej obsługi komputera.
Zadaniem wyłonienia ostatecznej puli beneficjentów zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie. Kryterium wyboru beneficjentów określały wytyczne przekazane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie – instytucję nadzorującą realizacje projektu w gminie Borzęcin. Równocześnie z dostawą komputerów rozpoczęły się szkolenia z obsługi, w ramach których 2 uczestników każdego beneficjenta końcowego objętego programem zapoznało się z podstawowymi informacjami o funkcjonowaniu komputera, zgłębiło podstawy użytkowania podstawowych programów takich jak Word i Excel oraz zaznajomiło się z użytkowaniem Internetu. Frekwencja wyniosła 100%.
W ostatnim etapie realizacji projektu wyłoniono również dostawcę łącza internetowego o przepustowości 80 Mb/s. Łącze zostało zestawione do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie jako centralnego węzła.

ug