W gminie Borzęcin powstanie farma wiatrowa, na której zostaną wybudowane wiatraki na ogólnej powierzchni 100 hektarów. Wieża wiatraka będzie miała 120 metrów wysokości. Na szczycie zostanie zamontowany rotor. Łopaty śmigła będą miały rozpiętość 50 metrów, co w sumie da nam budowlę o łącznej wysokości 170 metrów.
Nietrudno zatem wyobrazić sobie, że będą to obiekty widoczne z odległości co najmniej kilkunastu, a być może kilkudziesięciu kilometrów. Równolegle z tą inwestycją w Przyborowie zostanie zbudowana elektrownia fotowoltaiczna. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jesienią przyszłego roku. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest firma Vendor Wind sp. z.o.o. Łącznie wybudowanych zostanie 17 wiatraków. Trzynaście z planowanych wiatraków stanie na terenie gminy Borzęcin, a pozostałe w gminie Brzesko w Wokowicach. W Borzęcinie już uporano się z pozyskaniem wszystkich potrzebnych zezwoleń potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia. W Brzesku te prace jeszcze trwają. Elektrownia fotowoltaiczna, która powstanie w Przyborowie będzie największą tego typu w Polsce. Jej budowa jest zgodna z dyrektywą unijną mówiącą o tym, że 15% energii produkowanej powinno pochodzić z energii odnawialnej. Elektrownia będzie pracowała przez około 30 lat. Produkowana energia zostanie poprzez kabel włączona do krajowego systemu w Biadolinach, gdzie znajduje się stacja TRAFO. Ogólny koszt inwestycji to ponad 250 milionów złotych.
Dlaczego gmina Borzęcin? Badania wykazały, że właśnie w tym miejscu wiatry wieją mocno na wysokości około 130 metrów. To umożliwia działanie elektrowni wiatrowej w tym rejonie. Właśnie na tej wysokości łopaty śmigła bez trudu zostaną wprawione w ruch. Jest to na pewno opłacalna inwestycja. Tylko z podatków lokalnych do kasy gminy wpłynie około 1,5 miliona złotych. Gmina jako region, z którego dostarczana będzie energia będzie mogła również negocjować ceny energii dla mieszkańców, co powinno obniżyć jej koszt. Jest to na pewno niebagatelny atut w chwili, kiedy ceny energii zostaną uwolnione. Elektrownia będzie dostarczać codziennie około 410 megawatów prądu.
a
a
a
a
a
a
—
IB