Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia.
Apogeum zjawiska nastąpi w nocy z piątku na sobotę (12/13.08) między godziną 1:30 a 4:00 nad ranem. Wystarczy tylko spoglądnąć dosyć wysoko ponad północno-wschodni horyzont. Trzeba być cierpliwym, gdyż czasem, aby zobaczyć meteor potrzeba wpatrywać się w niebo przez kilka minut, niemal nie mrugając oczami.
W tym roku w podziwianiu spektaklu nie będzie nam aż tak bardzo przeszkadzać Księżyc, który będzie się chylić ku południowo-zachodniemu horyzontowi. Jednak przy obserwacjach najważniejsza jest pogoda i właśnie ta może nam płatać figle.
Jak obserwować:
– Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej. Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory – mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Rój Perseidów związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 zjawisk na godzinę.
Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.
Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 – 14 sierpnia.
—
IB/wikipedia.pl