Don't Miss
Home » Wiadomości » Uroczysta sesja Rady Miejskiej

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

W samo południe w środę 18 maja rozpoczęła się uroczysta sesja wyjazdowa Rady Miejskiej miasta Brzesko. Była to połączona uroczystość nadania wsi Szczepanów honorowych praw miejskich oraz przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Brzeska księdzu dziekanowi Władysławowi Pasiutowi i wręczenia Medalu na Wstędze Pani Janinie Błoniarczyk. Całość odbyła się w Szczepanowie na tamtejszej plebanii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, który przekazał dokumenty dotyczące praw miejskich dla Szczepanowa. Za stołem prezydialnym zasiedli również Burmistrz  Brzeska Grzegorz Wawryka, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Ojczyk, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Poseł Ziemi Brzeskiej Jan Musiał i Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa. Na sali obecni byli księża brzeskiego dekanatu, radni miejscy, radni sejmiku wojewódzkiego, zaproszeni goście i mieszkańcy Szczepanowa i Brzeska.

Prawa miejskie dla Szczepanowa są prawami honorowymi, ale to powoduje, że w naszej gminie będziemy teraz mieli dwa miasta. W trakcie sesji wyniknął problem, jak teraz będzie tytułowana sołtys Szczepanowa Anna Lubowiecka. Wszystko odbyło się w tonie żartobliwym i rozstrzygnięto ten problem na rzecz nazwy Honorowy Burmistrz Szczepanowa. Ksiądz Władysław Pasiut wystąpił już dawno z inicjatywą przyznania tych praw Szczepanowowi i po długich staraniach i dużej pomocy posła Jana Musiała zostały one zwieńczone sukcesem. Akt nadania praw przyjął burmistrz Grzegorz Wawryka.

W drugiej części uroczystej sesji władze Brzeska wręczyły przyznane tytuły i medale dzisiejszym bohaterom dnia. Ksiądz Władysław Pasiut został uhonorowany za pracę na rzecz Szczepanowa i lokalnej społeczności. To właśnie on przygotowywał parafię do jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława, a także zabiegał o podniesienie szczepanowskiego sanktuarium do rangi bazyliki mniejszej. Ksiądz Pasiut organizuje pomoc moralną i materialną dla rodzin wielodzietnych i osób samotnych, które potrzebują wsparcia. Wspiera działalność pielęgnującą tradycje narodowe i inicjatywy kulturalne, sportowe i ekologiczne.

Pani profesor Janina Błoniarczyk od ponad 40 lat jest nauczycielem matematyki w brzeskim liceum. Wychowała setki uczniów, którzy ukończyli tę szkołę. Także dzisiaj  podczas sesji znalazło się wielu jej wychowanków, do których jak sami powiedzieli należą między innymi poseł Jan Musiał i burmistrz Grzegorz Wawryka.

IB