27 marca 2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbyła się „debata oksfordzka”, której teza brzmiała „Polska jest krajem wolnych obywateli”. Uczestnicy dyskursu przygotowywani byli do niego na wcześniejszych dwudniowych warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Przestrzeni Społecznych i Kulturalnych „Timszel” z Dębna w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
Podczas warsztatów młodzież zapoznała się m.in. z technikami swobodnego i skutecznego komunikowania, przygotowując się (niejednokrotnie) do swojego pierwszego publicznego wystąpienia. Spotkanie stało się okazją do poszerzenia przez uczestników wiedzy dotyczącej państwa prawa, istnienia i działalności społeczeństwa obywatelskiego, jak również poznania mechanizmów funkcjonowania szeroko pojętej demokracji.
Debata oceniana była przez grono sędziów, w którego skład wchodzili przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz mediów: p. Janina Motak Dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Brzesku, p. Maria Góra Dyrektor ZSP Nr 1 w Brzesku, p. Grzegorz Brach Wójt Gminy Dębno, p. Krzysztof Bigaj Kierownik Biura Promocji Miasta Brzesko, p. Sławomir Paterek Wójt Gminy Gnojnik, p. Stanisław Sułek Sekretarz Miasta i Gminy Brzesko oraz p. Mirosław Biedroń kierownik Działu Promocji tarnowskiego Radia RDN Małopolska,.
Merytorycznie do udziału w rozprawie uczestników przygotowywali p. Łukasz Przybyło i p. Marcin Lewandowski, inicjatorzy przedsięwzięcia oraz dr Piotr Duda – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w ZSP nr 1.
—
ZSP nr 1
Od kiedy Polska jest krajem wolnych obywateli? :]
Teza debaty brzmiała – Polska jest krajem wolnych obywateli, natomiast samą debatę wygrała strona opozycji, która przekonała publicznośc oraz Sędziów do swoich argumentów, że tak nie jest 🙂
sama forma takiej dyskusji – debaty w stylu oksfordzkim nad tezą była w tym przypadku niezwykle ciekawa. Słowa uznania dla młodych ludzi