Don't Miss
Home » Wiadomości » Uroczystości patriotyczne w Buczu

Uroczystości patriotyczne w Buczu

obelisk_odsloniecieStowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze zorganizowało w sobotę 12 października uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku wraz z tablicą upamiętniającą ofiary I i II wojny światowej – mieszkańców Bucza.

W minionych miesiącach członkowie Stowarzyszenia włożyli wiele pracy i trudu w przygotowanie i realizację projektu „Budowa obelisku wraz z otoczeniem, ku czci i pamięci poległych ofiar I i II wojny światowej oraz organizacja uroczystości kulturalno – historycznej podczas odsłonięcia obelisku”, który współfinansowany jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za lata 2007 – 2013.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Buczu, w intencji poległych w I i II wojnie światowej, której przewodniczył ks. Tadeusz Skura, a koncelebrowali ks. proboszcz Ryszard Pluta i ks. Ignacy Piwowarski.
Ks. Skura w homilii odniósł się do ciężkich losów Polski, do powstań, bitew i wojen oraz pamięci narodowej w kontekście ofiar z Bucza.
Oprawę Mszy Św. wzbogacił chór pod dyrygenturą p. Mateusza Sitara oraz obecność kadetów z Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry.
Po Mszy Św. część artystyczną przedstawili uczniowie PSP im. Ks. Jana Twardowskiego w Buczu prezentując wiersze swojego Patrona nawiązujące do okresu wojen.
Następnie uroczystość przeniosła się pod obelisk. Na początek trębacz odegrał sygnał „baczność” i odśpiewano hymn Polski.
Głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Stanisław Góra, opowiedział o realizacji projektu, podziękował wszystkim Członkom Stowarzyszenia za pracę przy projekcie, za współpracę Burmistrzowi, Starostwu, księdzu Proboszczowi, Dyrekcji szkoły – Agacie Basarabie i Radzie Sołeckiej oraz sponsorom i osobom bezinteresownie wspomagającym Stowarzyszenie.

O historii odrestaurowanego krzyża opowiedziała p. Irena Góra, o celu postawienia tego krzyża w tym miejscu i jego symbolice.

Po tym wstępie dokonano poświęcenia odrestaurowanego krzyża i obelisku wraz z tablicą. Poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Skura.

Odsłonięcia dokonali Prezes Stowarzyszenia, Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka, wicestarosta Brzeski – Ryszard Ożóg, Radny Miejski – Piotr Wyczesany oraz Sołtys wsi – Stanisław Milewski.

Kolejnym punktem programu były okolicznościowe przemówienia, które wygłosili zaproszeni goście. W swoich przemówieniach goście podkreślili trafną inicjatywę oraz wyrazili podziękowania dla Stowarzyszenia za jego ogromne zaangażowanie dla rozwoju miejscowości i kultywowania tradycji i historii.

Następnie wspomniano nazwiska 58 ofiar poległych w I wojnie światowej oraz 11 ofiar II wojny światowej zaznaczając, że ta lista może nie być pełna. Między innymi lista tych wymienionych nazwisk znajduje się w tubie wmurowanej w fundament odrestaurowanego krzyża.

Hołd ofiarom poprzez złożenie wieńców oddali: Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka i Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Pasierb; Wicestarosta Brzeski Ryszard Ożóg; wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Małopolskiej Izby Rolniczej Tomasz Latocha; w imieniu Posła na Sejm Edwarda Czesaka wieniec złożył Stanisław Pacura; w imieniu Posła na Sejm Włodzimierza Bernackiego, wieniec złożył Ryszard Pagacz; w imieniu Stowarzyszenia Prezes, wiceprezes Iwona Barnaś i Skarbnik, Radny Miejski Piotr Wyczesany; uczniowie PSP im ks. Jana Twardowskiego w Buczu oraz Stanisław Milewski wraz z druhami OSP Bucze.

Na zakończenie odśpiewano Rotę, a po niej musztrę paradną zaprezentowali kadeci Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Łysej Góry, którzy swoją obecnością uświetnili tą uroczystość.

Galeria zdjęć <==

==

IB/ bucze.malopolska.pl

Foto. Klaudia Smoleń