25 maja mija trzecia rocznica śmierci Marka Nawary – pierwszego marszałka Małopolski, posła na Sejm RP. Był jednym z najbardziej aktywnych polskich samorządowców, współtwórcą obecnego ustroju samorządu w Polsce.
Marek Nawara był marszałkiem województwa małopolskiego w latach 1998 – 2002 i 2006 – 2010. Ukończył krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą oraz studia podyplomowe z zarządzania na UJ. W latach 1990-98 był wójtem podkrakowskiej gminy Zielonki, a od 1994 r. przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Pod jego rządami gmina Zielonki była wielokrotnie nagradzana jako wzór samorządowego sukcesu. W 1997 r. zdobył mandat poselski z listy AWS. Zrezygnował z niego rok później, kiedy po raz pierwszy objął stanowisko marszałka Małopolski.
Po reformie samorządowej, koordynował prace nad pierwszą strategią rozwoju województwa. Stworzył tzw. Małopolską Listę Szans, będącej przedsięwzięciem wspomagającym tworzenie Strategii Rozwoju Małopolski i elementem jej uspołecznienia. Dokument był unikatowy w skali kraju. Dzięki Małopolskiej Liście Szans, Małopolanie mogli wziąć udział we wspólnym opracowaniu pierwszej strategii dla ich regionu, co stało się niejako pierwszym krokiem do budowania tożsamości regionalnej oraz okazją do prawdziwej debaty w regionie. Marek Nawara był także inicjatorem powstania pierwszego w Polsce portalu regionalnego Wrota Małopolski. Ponownie wybrany marszałkiem w 2006 r., pełnił tę funkcję do 2010 r.
Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki (tzw. samorządowym Oskarem). W 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej – nagrodę za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce.
Marek Nawara zmarł nagle w swoim domu w Batowicach pod Krakowem, 25 maja 2011 r. Miał wtedy 56 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Radni województwa odznaczyli go pośmiertnie Złotym Medalem za Zasługi dla Województwa Małopolskiego, m.in. wprowadzenie dotacji na rzecz ratowania zabytków w Małopolsce, wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie i kompleksowe podejście do problemów transportu publicznego.
W pierwszą rocznicę śmierci marszałka, by uczcić jego pamięć, we wspólnym gmachu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego uroczyste odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą pierwszemu gospodarzowi województwa małopolskiego.
—
malopolskie.pl