Don't Miss
Home » Wiadomości » Plebiscyt Kryształy Soli / GŁOSOWANIE

Plebiscyt Kryształy Soli / GŁOSOWANIE

mikro-220aWybierzmy razem najlepszych społeczników! Już po raz dziesiąty zostaną rozdane Kryształy Soli – nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. W tym roku jedną ze statuetek będą mogli także przyznać internauci. Zapraszamy do głosowania! Głosować można do 17 grudnia. Z jednego IP można oddać maksymalnie jeden głos na danego kandydata w ciągu doby. Przypomnijmy, nagroda Kryształy Soli jest przyznawana przez Marszałka Województwa Małopolskiego od 2005 roku. Statuetki otrzymują społecznicy i organizacje pozarządowe, którzy wyróżniają się ciekawymi inicjatywami, ciężką pracą czy po prostu – są dobrym wzorem do naśladowania dla innych. Nazwa nagrody nie jest przypadkowa – „sól ziemi” to w końcu ludzie wyjątkowi, których praca ubogaca ich najbliższe otoczenie.

LISTA UCZESTNIKÓW NA KTÓRYCH MOŻNA ODDAĆ GŁOS <<<

REGULAMIN <<<

5575_koNadwiślańska Grupa Działania “E.O.CENOMA”

Etnograficznie mieszkańcy obszaru Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA” to Krakowiacy Wschodni oraz Zachodni, dlatego odwiedzający tereny LGD mają możliwość obcowania z dawnymi, bardzo dobrze zachowanymi na tym terenie tradycjami oraz obrzędami. Wszystkoto, oprawione w istniejącą zabytkową architekturę pozwala na poznanie oraz podziwianie historii i kultury tego obszaru.

Wizją rozwoju regionu Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA” jest ochrona bezcennych zasobów kulturowych, kulinarnych oraz przyrodniczych regionu i uczynienia z nich ciekawej atrakcji turystycznej.

Działania, jakie Stowarzyszenie poczyniło w tym kierunku to m.in.:
– realizacja projektów nakierowanych na odtworzenie lokalnej tradycji i obrzędów i ponowne zakorzenienie ich we współczesnym świecie;
– organizacja warsztatów z rękodzieła ludowego, rozpowszechniając i chroniąc od zapomnienia tradycyjne rzemiosła;
– finansowanie nagród w konkursach o tematyce związanej z lokalną tradycją;
– organizacja cyklu działań pn. „Wieczory Kultury i Tradycji Wsi Polskiej” odbywających się na terenie każdej z gmin członkowskich;
– publikacja opracowań dotyczących dziedzictwa kulturowego obszaru;
– stworzenie podstaw funkcjonowania dwóch wiosek tematycznych: Łazy, tj. „Wioska Dobrej Pogody” i Siedlec „Akademia Krakowiaka”.

Kontakt:
ul. Rynek 4
32-820 Szczurowa
powiat brzeski
eocenoma@interia.pl
www.cenoma.pl

668b_koStowarzyszenie Folklorystyczne ŁONIOWIACY

Stowarzyszenie Folklorystyczne ŁONIOWIACY działa od 2008 roku. Prowadzi szeroką działalność w zakresie promocji, kultywowania i ochrony od zapomnienia kultury i tradycji ludowych.

Stowarzyszenie od początku swojej działalności szczególny nacisk kładzie na tradycje związane z małopolską wsią. Objawia się to w różnych działaniach na rzecz mieszkańców Łoniowej i innych miejscowości. Szczególne znaczenie ma organizacja co roku „Święta Łopołki” w Amfiteatrze Letnim w Łoniowej. Jest to prawdziwe święto wsi, podczas którego odbywa się kiermasz sztuki ludowej. Inicjatywa powstała z tradycji regionalnej, jaką było niegdyś wyplatanie łopołek (koszyków) i ma na celu utrwalanie młodemu pokoleniu dlaczego do dziś mieszkańców nazywa się „łopołcorzami”. Poprzez stwarzanie warunków do odtwarzania tradycji, zostają promowane i popularyzowane materialne i duchowe aspekty dziedzictwa wsi, pośrednio ułatwiając twórcom ludowym prezentację ich dzieł oraz wyrobów. Samej imprezie towarzyszą także występy gościnnych zespołów oraz miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”, który prezentuje folklor kilku regionów Polski. Występy zespołów w pokazach różnych tańców ludowych ukazują odbiorcom piękno polskiego folkloru i strojów ludowych.

Tradycje, zwyczaje i sztuka ludowa jest częścią historii i kultury ludowej – to główny cel działalności Stowarzyszenia Folklorystycznego ŁONIOWIACY. Poznawanie sztuki ludowej, folkloru poprzez różne działania ma wpływ na budzenie świadomości narodowej. Poprzez edukację regionalną mieszkańcy poznają obyczaje i tradycje swojego regionu i innych części Polski. Zdobywanie wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego jest ważnym czynnikiem osobotwórczym. Poznawanie podobieństw i różnic w zwyczajach i sztuce ludowej zbliżać będzie mieszkańców regionu do odczuwania wspólnoty z całym narodem. Zwłaszcza dzieci od najmłodszych lat chłoną i zatrzymują w pamięci to co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Zwyczaje, obyczaje i obrzędy wyniesione z dzieciństwa pamiętają przez całe życie.

Zespół „Łoniowiacy” od ponad sześćdziesięciu lat wzbogaca ofertę kulturalną naszego regionu oraz przyczynia się do zachowania tradycji i przekazu ludowego dziedzictwa kulturowego. Obchodzony w ubiegłym roku jubileusz zespołu to wspaniała i bogata karta w dziejach polskiej kultury ludowej oraz przykład na to, że folklor wciąż jest żywy, zachwycający i potrzebny.

Kontakt:
Łoniowa 42
32-854 Porąbka Uszewska
powiat brzeski
zpit@loniowiacy.pl,
www.loniowiacy.pl
https://www.facebook.com/Loniowiacy?filter=3

krakow.naszemiasto.pl