Blisko 11 ton żywności w postaci artykułów spożywczych oraz 14700 kilogramów jabłek rozdysponował od początku roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie dla podopiecznych oraz osób najbardziej potrzebujących z terenu gminy Borzęcin. W najbliższych dniach, za pośrednictwem Banku Żywności w Krakowie do mieszkańców gminy trafi kolejna partia produktów rolnych: 20 ton jabłek oraz 14 ton marchwi. To pokłosie embarga wprowadzonego na polskie warzywa i owoce przez Rosjan. Produkty rolne, podobnie jak żywność pochodząca z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy rozdawane są wszystkim potrzebującym z terenu gminy Borzęcin bezpłatnie. Inicjatorem akcji pomocy żywnościowej w postaci artykułów spożywczych, w tym również owoców i warzyw jest wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.
– Akcję pomocy żywnościowej przeprowadziliśmy wespół z Caritasem Diecezji Tarnowskiej i Bankiem Żywności w Krakowie – mówi Danuta Rogóż, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie. – Do osób spełniających kryteria uprawniające do korzystania z pomocy społecznej trafiły artykuły żywnościowe w postaci mleka, cukru, oleju, makaronu i mielonki wieprzowej. Do tej pory wydano 1524 paczki żywnościowe, w tym 648 bezpośrednio w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borzęcinie za pośrednictwem Caritas Diecezji Tarnowskiej, 654 w placówce Caritas w Tarnowie oraz 222 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej za pośrednictwem Banku Żywności w Krakowie.
Gmina Borzęcin, we współpracy z Bankiem Żywności w Krakowie, dystrybuuje również owoce i warzywa pochodzące od polskich rolników, które w wyniku wprowadzonego embarga nie zostały odebrane przez importerów rosyjskich.
– Do tej pory do potrzebujących z terenu gminy Borzęcin trafiło blisko 15 ton jabłek. W drodze jest kolejne 20 ton oraz dodatkowo 14 ton marchwi. Owoce i warzywa może odebrać każdy potrzebujący. Trafiają one również na świetlice wiejskie Ośrodka Kultury oraz do szkół i przedszkoli, gdzie przekazywane są dzieciom i młodzieży z rodzin o najniższym statusie materialnym – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin. – Ta szeroka akcja pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkańców jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z Caritasem Diecezji Tarnowskiej i Bankiem Żywności w Krakowie. Podziękowania należą się również rolnikom, szczególnie tym, którzy nie utylizują produktów rolnych, ale przekazują je na cele dobroczynne.
Ciężar obsługi administracyjnej oraz dystrybucji produktów spoczywa na Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, który w działaniach wspomagają pracownicy Urzędu Gminy w Borzęcinie oraz druhowie miejscowych jednostek OSP.
Jest to pierwsza tak szeroko zakrojona akcja pomocy żywnościowej dla mieszkańców w regionie tarnowskim. Jak zapowiadają organizatorzy w najbliższych miesiącach będzie ona kontynuowana.
—
ug
Genialne jabłka i marchew wysyłać na wieś. Niezła tam bieda musi panować w Borzęcinie. Wójt tej miejscowości jest pewnie dostawcą biedy.