Dzięki obywatelskiej postawie świadka kolizji drogowej zatrzymany został nietrzeźwy sprawca zdarzenia.
W środę, 20 maja 2015 r. około godz. 15.00 , w Dębnie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 i drogi powiatowej prowadzącej od Porąbki Uszewskiej doszło do kolizji drogowej, której sprawca podjął nieudaną próbę ucieczki z miejsca zdarzenia.
Na oczekującego do włączenie się do ruchu Volkswagena Lupo najechał kierujący poruszający się od strony Porąbki Fordem Mondeo. Siła uderzenia była tak duża, że Volkswagen został przesunięty przez całą szerokość drogi DK94; szczęśliwie w tym momencie żaden inny pojazd nie poruszał się tym odcinkiem trasy i nie doszło do zderzenia bocznego. Kierowca Forda bezpośrednio po zdarzeniu uciekł – pośpiesznie odjechał w stronę Tarnowa; w centrum Dębna skręcił w lokalną drogę i zatrzymał się na terenie jednej z posesji. Nie przewidział, że w ślad za nim podążać będzie świadek zdarzenia – kobieta, która widząc ucieczkę sprawcy kolizji podjęła za nim pościg. 33-latka wjechała za Fordem na podwórko i tam podjęła rozmowę z kierowcą. Wówczas okazało się, że 47-letni kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu. Kobieta odebrała mu kluczyki od samochodu i nakazała oczekiwanie na Policję; sama w tym czasie zajęła się dwójką swoich dzieci, które jechały wraz z nią. Korzystając z okazji, ujęty mężczyzna podjął pieszą ucieczkę w głąb wsi. Kiedy kobieta to zauważyła, z podziwu godną konsekwencją pojechała za uciekinierem i zatrzymała go, pilnując do przyjazdu mundurowych. Przeprowadzone przez policjantów badanie trzeźwości wykazało, że 47-latek ma 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Poniesie on odpowiedzialność nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, ale też za spowodowanie kolizji drogowej i nieudzielenie pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego.
Interweniującej mieszkance gminy Dębno gratulujemy zaangażowania i obywatelskiej postawy!
Warto przypomnieć, że polskie prawo przewiduje możliwość zatrzymania sprawców przestępstw i wykroczeń przez postronne osoby; jest to usankcjonowane w postaci tzw. ujęcia obywatelskiego. Mówi o tym art. 243 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Istotne jest, by osobę ujętą niezwłocznie oddać w ręce Policji.
—
KPP Brzesko