Tak powiedzą Ci, którzy sobotni, słoneczny dzień 8 sierpnia spędzili aktywnie, wędrując z Vesną szlakami Beskidu Niskiego z Mochnaczki Niżnej do Wysowej, czyli kolejnym odcinkiem głównego szlaku beskidzkiego.
Główny Szlak Beskidzki ciągnie się ok. 500 km z miejscowości Ustroń w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.Odcinek, którym wędrowaliśmy 8 sierpnia to szlak raczej mało „rozdeptany” przez turystów i dlatego bardziej dziewiczy krajobrazowo, do tego stopnia, że łatwo zgubić tu szlak, co nam zdarzyło się kilka razy. Na szczęście uczestnicząca w wyprawie młodzież świetnie tropiła ślady oznakowań, sprowadzając grupę na właściwą drogę. Na trasie wędrówki podziwialiśmy bujną roślinność, drzewa użyczały nam swojego cienia, a rozległe widoki z polan odwdzięczały się za nasz trud pięknymi widokami malowniczego krajobrazu Beskidu Niskiego. Warto wspomnieć, że ten odcinek szlaku jest jednocześnie fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego o symbolu E3, ciągnącego się od Atlantyku, między innymi przez Pireneje, Ardeny, Sudety i Karpaty do Morza Czarnego.
Po raz kolejny na szlaku zorganizowany został eko-przystanek i marszobieg dla uczczenia jubileuszu 800 lat Gnojnika. Pierwszy na metę dobiegł Piotrek Biernat, zaś najmłodszym uczestnikiem marszobiegu był ośmioletni Szymon Jakowiak. Kiedy dotarliśmy do Wysowej, przepływająca przez uzdrowisko rzeka Ropa schłodziła nasze nogi i nikt z wędrowców nie narzekał na zmęczenie.
Wyprawa w Beskid Niski została zorganizowana w ramach projektupt. „Jesteśmy aktywni dla zdrowia i na jubileusz 800 lat Gnojnika”, który jestrealizowany przezStowarzyszenie Vesna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Zdjęcia z wyprawy można obejrzeć na: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.vesna
—
BM-W