Don't Miss
Home » Wiadomości » Polisa OC z BLS – czy warto?

Polisa OC z BLS – czy warto?

informatorbrzeski.plOd 1 kwietnia bieżącego roku kilka towarzystw oferujących ubezpieczenia komunikacyjne wprowadziło do swoich usług system BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Czym różni się polisa OC z tym systemem od tradycyjnej?

Jak było dotychczas i co zmieni BLS?

Do 1 kwietnia osoby poszkodowane w wypadkach i kolizjach drogowych mogły liczyć na odszkodowanie z polisy OC sprawcy danego zdarzenia. Na szczęście ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i regulowane odpowiednią ustawą, dzięki czemu towarzystwa są zobligowane do przestrzegania odgórnie wyznaczonych zakresów. Dlatego też każdy ubezpieczyciel zapewnia ochronę na szkodach osobowych do 5 mln euro i 1 mln euro w przypadku szkód majątkowych na jedno zdarzenie. Mimo to bardzo często dochodziło do zaniedbań czy nadużyć dokonywanych przez firmy ubezpieczeniowe. Powszechną praktyką jest zaniżanie odszkodowań. Osoba poszkodowana nieraz musi wysyłać dziesiątki maili, wykonywać niezliczoną ilość telefonów, a sprawa i tak nierzadko kończy się w sądzie. System BLS ma za zadanie to zmienić.

Różnica jest znacząca, szczególnie w zadowoleniu

Towarzystwa które zdecydowały się wprowadzić system BLS z założenia powinny bardziej dbać o swojego klienta. W jaki sposób? Otóż w tych towarzystwach nie musimy się przepychać o zwrot odszkodowania z ubezpieczycielem sprawcy wypadku, gdyż zrobi to za nas… nasze towarzystwo. To ono wyłoży niezbędne pieniądze na naprawę pojazdu, które i tak odzyska od swojego konkurenta. I – przynajmniej teoretycznie – odszkodowanie powinno być znacznie wyższe, niż dotychczas. Naszej firmie nie zależy bowiem na zaniżeniu odszkodowania, bo czy wyda 3000 czy 6000 zł, to i tak tę kwotę dostanie z powrotem. A jeżeli wyda więcej (czyt.: przyczyni się do solidnej naprawy naszego pojazdu) to będzie mieć zadowolonego klienta, który będzie chciał ubezpieczyć u niego samochód także w kolejnym roku.

Które towarzystwa mają system BLS?

Ubezpieczenie z systemem BLS oferują obecnie: Aviva, Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia (w tym MTU i YCD), Liberty Ubezpieczenia, PZU (prekursor BLS w Polsce), Uniqa i Warta (w tym HDI). Polisy można kupić przez internet. Pomocnym może okazać się bezpłatny kalkulator OC, w którym znajdzie się wiele ofert OC z systemem BLS.

Cena i zakres polis z BLS

Mimo wcześniejszych spekulacji, ceny OC nie podrożały znacząco począwszy od drugiego kwartału bieżącego roku. Jeszcze niedawno najtańsze OC było ofertą najlepszą, obecnie warto jednak dopłacić kilka złotych do systemu BLS. Co jednak ciekawe, nierzadko oferty OC z BLS są tańsze od konkurencyjnych bez BLS. Pamiętajmy jednak, że system BLS nie działa w przypadku każdej szkody. Na chwilę obecną system ten ma pewne wyłączenia, kiedy to przyjdzie nam naprawiać samochód z OC sprawcy w sposób “tradycyjny”. Są to:

  • szkody osobowe,
  • szkody mające miejsce poza granicami Polski,
  • szkody przekraczające wartość 30000 zł,
  • szkody z udziałem więcej niż dwóch pojazdów.

One comment

  1. Przy zakupie OC z BLS warto zwrócić uwagę na to w którym Towarzystwie zakupimy OC ponieważ warunki dla BLS są różne i przez to niektóre firmy zlikwidują szkodę tylko wówczas jeżeli sprawca będzie posiadał OC również w Towarzystwie należącym do systemu BLS (obecnie takie wyłączenia ma Ergo Hestia i Aviva). Natomiast poza systemem działają dodatkowo także InterRisk, Compensa i Allianz (Allianz tylko jeśli mamy u nich AC) 🙂

    Pozdrawiam,
    Łukasz