Okres przedświąteczny to czas wzmożonej działalności przestępców. W gorączce zakupów często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z naszej niefrasobliwości korzystają kieszonkowcy, których łupem padają najczęściej pieniądze, dokumenty, telefony komórkowe. Pamiętajmy aby portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach kurtek, płaszczy, nigdy w reklamówkach lub w zewnętrznych kieszeniach spodni. Będąc w sklepach, bankach, kantorach lub korzystając ze środków komunikacji zachowajmy czujność, nie afiszujmy się ilością posiadanych pieniędzy. Wysiadając z samochodu dokładnie go zamknijmy stosując zabezpieczenia w które wyposażony jest nasz pojazd. Nie zostawiajmy wewnątrz samochodu widocznych z zewnątrz przedmiotów mogących zainteresować złodziei.
Osobną kwestią jest prawidłowe zabezpieczenia mieszkań i domów podczas częstych w okresie świątecznym wyjazdów do rodziny lub celem uczestniczenia w uroczystościach religijnych. Dla włamywacza wystarczająca jest chwila, by pod nieobecność domowników przeszukać wnętrze mieszkania i zabrać łatwe do ukrycia biżuterię lub pieniądze. A wystarczy porozumieć się z sąsiadem by doglądał naszego dobytku, by w sytuacji jakichkolwiek podejrzeń powiadomił o swoich spostrzeżeniach policję. Także tutaj stosujmy zasadę daleko posuniętej ostrożności, zamknijmy dokładnie drzwi i okna, nie przechowujmy w domu większej ilości gotówki.
Policjanci zwracają się również z apelem do wszystkich kierowców, by absolutnie nie wsiadali za kierownicę po tzw. „kieliszku”. Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu mogą być tragiczne, ale też niezwykle kosztowne. Z pewnością warto umówić się z kimś z rodziny, kto rozwiezie uczestników świątecznego spotkania do domów. W ostateczności nie żałujmy kilkudziesięciu złotych na wynajęcie taksówki, by bezpiecznie powrócić do domu, nie narażając siebie, rodziny i osób postronnych.
Święta Bożego Narodzenia 2015 na drogach zapowiadają się zupełnie „nie zimowo” – bezśnieżnie i z dodatnimi temperaturami. Niech taka aura nas nie zwiedzie! Wystarczy niewielkie zawilgocenie asfaltu, aby koła utraciły przyczepność i podróż samochodem zakończyła się w rowie lub na drzewie. Obserwujmy nawierzchnię drogi oraz dostosujmy prędkość do warunków, by podróż przebiegła bezkolizyjnie. Ważne również, aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci były przewożone w specjalnych fotelikach. Policja dołoży wszelkich starań, by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w okresie świątecznym tak w miejscach zamieszkania jak i na drogach, ale wszyscy powinni pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności.
Brzescy policjanci życzą wszystkim mieszkańcom naszego powiatu radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wspaniałych chwil w nadchodzącym, oby bezpiecznym, Nowym Roku!
—
KPP Brzesko
Pomijając okres świąteczny, policja mogła by się ustawić z suszarką w Brzesku na ul. Głowackiego na skrzyżowaniu z ul.Biernackiego( naprzeciw sklepu technicznego- Głowackiego 72). Wracając codziennie z pracy(17:00) i przechodząc przez pasy, kierowcy tak pędzą że trzeba uciekać z przejścia. Dojdzie kiedyś do wypadku…..
Ogólnie po Brzesku szybko się jezdzi jak idzie zauważyć ,do tego wszystkiego trudności dodają samochody ciężarowe jadące na Browar Okocim bogata firma którą nie stać na własny dojazd ,tylko to małe skrzyżowanie na Ul Browarną jest zawsze zablokowane na czerwonym musimy stać i na zielonym też.