Gmina Borzęcin jedna z siedmiu, która na swoim terenie chce turystycznie wykorzystać zbiorniki po kopalniach żwiru już składa wnioski o dotację. Do zagospodarowania jest blisko czterysta hektarów zbiorników, które powstały po wydobyciu żwiru. Oferta turystyczna każdej z gmin wchodzącej w projekt ma się uzupełniać.
To może być turystycznym hitem nie tylko na wschodzie Małopolski do zagospodarowania jest blisko czterysta hektarów zbiorników, które powstały po wydobyciu żwiru. Cały projekt koordynuje Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie. Bierze w nim udział siedem gmin.
– Po styczniowej konferencji, która odbyła się w Borzęcinie, przystępujemy do działań polegających na pozyskaniu środków zewnętrznych na realizację inwestycji – mówi Janusz Kwaśniak wójt gminy Borzęcin.
Wójt liczy na możliwości jakie w tym zakresie stwarza Program Subregionalny. Gmina Borzęcin już złożyła trzy wnioski o dofinansowanie na realizację pierwszego etapu tworzenia pojezierza tarnowskiego
– Jeden z tych wniosków dotyczy dwóch gmin (Borzęcin i Szczurowa) – wodnego paru kutrowego w tych gminach. Efektem końcowym tego projektu będą trzy plaże i trzy kąpieliska, obiekty gastronomiczne, miejsca do wędkowania z pomostami, łódkami, wędzarniami i wiatami. Oczywiście również infrastruktura typu: drogi dojazdowe, parkingi tak aby pojezierze mogło funkcjonować.
Oferta każdej z gmin ma się uzupełniać. Chodzi o to, żeby turyści mieli co robić na terenie Pojezierza Tarnowskiego co najmniej przez tydzień objeżdżając poszczególne miejsca i atrakcje np. na rowerach.
– W Borzęcinie Wodny Park Kultury, Industrialny Park Wodny, nawiązujący do poetów, którzy tutaj tworzyli, do postaci Sławomira Mrożka – stąd również „Szlak groteski”. Ale już w Radłowie geotermia i lecznicze złoża geotermalne. W innych z kolei gminach tak jak Radgoszcz, nawiązanie do tradycji garncarskiej, a z kolei w Polesiu Dębowym Park Adrenaliny. Ma to być oferta przyciągająca w każde miejsce w sytuacji dłuższego pobytu, tak aby zachęcać do tego by wszystkie miejsca poznać i objechać – przybliża założenia projektu wójt Janusz Kwaśniak.
Realizację całego projektu przewidziano na kilka lat, gdyż część kopalni żwiru jeszcze funkcjonuje. Rekultywacja całego tereny, który znajduje się na terenie siedmiu gmin może kosztować nawet kilkanaście milionów złotych.
Przypomnijmy – projektu utworzenia „Pojezierza Tarnowskiego” zakłada przekształcenia terenów pogórniczych –akwenów poeksploatacyjnych i ich otoczenia w markowy region turystyczny. Koncepcja zagospodarowania wykorzystuje lokalne wątki kulturowe i ślady dziedzictwa przemysłowego dla ożywienia obszaru i nadania mu cech unikalnych cech stanowiących o jego turystycznym potencjale. Projekt Pojezierze Tarnowskie realizowane jest na bazie zbiorników poeksploatacyjnych zlokalizowanych w gminach: Borzęcin, Szczurowa, Radgoszcz, Radłów, Wierzchosławice, Lisia Góra i Żabno oraz zasobów kulturowych gminy Olesno.
—
IB
Foto. Maciej Mazur