Służba zdrowia bardzo ważnym elementem walki z patologicznymi zachowaniami w środowisku rodzinnym.
W dniu 19 kwietnia 2016 r. w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Piastowskiej w Brzesku odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli służby zdrowia, a także kierowników ośrodków pomocy społecznej z obszaru powiatu brzeskiego. Konferencja dotyczyła przeciwdziałania przemocy w rodzinie i roli przedstawicieli służby zdrowia w takich działaniach. Roboczy tytuł spotkania to „Lekarzu, reaguj na przemoc”.
Spotkanie otworzył wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Ożóg, który podkreślił wagę współpracy wielu instytucji w walce z przemocą domową. Następnie policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, st. sierż. Monika Lis, przybliżyła zebranym algorytm postępowania w przypadku stwierdzenia symptomów przemocy w rodzinie, wskazując, że zgodnie z ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przedstawiciele służby zdrowia są uprawnieni do inicjowania procedury „Niebieska Karta”. Swe wystąpienie policjantka uzupełniła prezentacją multimedialna oraz filmem instruktażowym.
W dalszej części konferencji Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej PCPR w Brzesku psycholog Aneta Rzepa i Małgorzata Hawryś, Kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR Brzesko, przedstawiły zasady wydawania zaświadczeń lekarskich o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała w związku z użyciem przemocy w rodzinie oraz zasady wydawania zaświadczenia o stanie zdrowia dot. dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej i zaświadczeń o stanie zdrowia rodziców zastępczych.
Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji była kwestia odbierania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Głos zabrał tu zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP Brzesko nadkom. Jarosław Dudek, który pokrótce omówił okoliczności, w jakich zachodzi konieczność odebrania dzieci z miejsca gdzie występuje zagrożenie, a także zwrócił uwagę na kwestię umieszczenia ich w rodzinie zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego lub placówce opiekuńczo – wychowawczej typu interwencyjnego. Policjant podkreślił fakt potrzeby nawiązania bezpośredniej współpracy Policji z Kierownikami Ośrodków Pomocy Społecznej działających na terenie powiatu brzeskiego również w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy. W dyskusji na ten temat zabrali głos: Stanisław Lambert Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, Adam Smołucha – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa SP ZOZ w Brzesku, Anna Chwalibińska – Dyrektor Domu Dziecka w Jasieniu, Beata Niewolak prowadząca zawodową rodzinę zastępczą o charakterze pogotowia rodzinnego, Anna Matras – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Dębnie, oraz Kierownicy Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Zebrani zgodnie podkreślali, że wszelkie działania podejmowane wobec rodzin przez przedstawicieli instytucji powinny przede wszystkim uwzględniać dobro dzieci, a zabieranie ich ze środowiska domowego, jako przeżycie wysoce traumatyzujące, musi być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu innych sposobów pomocy.
—
KPP Brzesko