Zespół Szkół i Przedszkola w Domosławicach biorący udział w projekcie Erasmus +, 09.05.2016 r. miał zaszczyt przywitać gości, którzy przybyli z Niemiec, Hiszpanii i Rumunii. Pierwszy dzień rozpoczął się od prezentacji dotyczącej historycznego aspektu regionu każdego z państw. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu, który przygotowała Pani Anna Piechnik (przedstawicielka SANEPIDU). Dotyczył on higieny szkolnej oraz współczesnych chorób zakaźnych.
W drugim dniu pobytu, nasi goście oraz polscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach w Parku Archeologicznym „Osada VI Oraczy” w Bochni. Park stanowi rekonstrukcję średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla małopolskiego osadnictwa z połowy XIII w. Daje możliwość wyobrażenia sobie jak wyglądała średniowieczna zabudowa, a także aby spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. „Osada VI Oraczy” to miejsce, gdzie średniowiecze jeszcze trwa. Uczestnicy spotkania uczyli się wyplatania wierzbowych i wiklinowych płotów. Rozpoznawali zioła w domu zielarki, poznali właściwości i zastosowanie ziół w początkach medycyny. Poznali technikę budowy chat, ich wyposażenie. Rozpoznawali podstawowe narzędzia i urządzenia stosowane w rolnictwie, a także podstawowe składniki średniowiecznej diety oraz przygotowywane w tym okresie potrawy. Nauczyli się wyrobu naczyń glinianych i ich wypalania.
Podczas kolejnego dnia uczniowie uczestniczący w projekcie „SOS-Sick or Sound” Erasmus+ brali udział w warsztatach o charakterze muzycznym. Poszczególne grupy uczestniczyły w: muzykoterapii, zajęciach tanecznych oraz przygotowywały tekst i muzykę naszej piosenki. Po południu uczniowie wraz z opiekunami zjechali do Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzili kopalnię, poznali zdrowotne walory pobytu w jej komorach. Wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.
Po przyjeździe z kopalni dzień upłynął po znakiem warsztatów muzycznych, językowych oraz kulinarnych. Uczestnicy zapoznali się z muzyką średniowiecza, pracowali nad przygotowaniem muzyki z Carmina Burana oraz utworem Omnia beneficia. Po południu, w czasie warsztatów kulinarnych uczniowie przygotowali: sałatkę warzywną, pierożki z nadzieniem owocowym, grzyby z przyprawą korzenną, piernik, jajka faszerowane, ciasteczka, omlet z zieleniną. Wszystkie przepisy zostały zaczerpnięte z opracowania Rene Husson oraz Philippe Galmiche „Kuchnia średniowieczna”.
Przedostatni dzień naszego międzynarodowego spotkania spędziliśmy w Krakowie. Uczestnicy poznali początki medycyny i lecznictwa w Krakowie. Pierwszym obiektem związanym ze średniowieczna medycyną w Krakowie był Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Uczestnicy projektu zapoznali się także z historią Żydów w Krakowie
Sobota 14 maja, ostatni dzień międzynarodowego spotkania w Polsce Erasmus+. Uczestnicy po całym tygodniu intensywnych zajęć mieli okazję na relaks i odpoczynek. Przed południem obejrzeli angielskojęzyczną wersję filmu „Młody Mesjasz”. Po południu zwiedzili Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wzięli udział w prezentacji na temat życia i twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Uczestniczyli w koncercie przygotowanym przez nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. w Domosławicach oraz uczennicę ze szkoły partnerskiej z Niemiec. Druga część koncertu odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie.
—
ug
Domosławice wspaniałymi gospodarzami słyną!