Don't Miss
Home » Wiadomości » Skutecznie ratować życie

Skutecznie ratować życie

Resize of 20160616_120016W ramach zaplanowanych szkoleń z obrony cywilnej na rok 2016 roku Urząd Gminy w Borzęcinie przeprowadził szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Celem szkolenia, w którym wzięli udział pracownicy urzędu gminy, szkół, przedszkoli, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej było zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. – 25 uczestników szkolenia nauczyło się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje – mówi Małgorzata Kaczmarczyk, podinspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i p.poż. w Urzędzie Gminy Borzęcin, odpowiedzialna za zorganizowanie spotkania. Szkolenie były prowadzone przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę instruktorską w skład której wchodzili: Piotr Zabiegała oraz Katarzyna Kózka – ratownicy medyczni pracujący na co dzień w Pogotowiu Ratunkowym w Dąbrowie Tarnowskiej.

W zajęciach wykorzystano materiały dydaktyczne-prezentacje multimedialne, fantomy, ćwiczebny AED, bandaże, opatrunki, gazy, maseczki do resuscytacji usta-usta, folię NRC itp. Uczestnicy zostali zapoznani z aspektami prawnymi udzielania pierwszej pomocy przez osoby niezwiązane z medycyną oraz z „łańcuchem przeżycia”. Zagadnienia teoretyczne były poparte treningiem praktycznym. Każdy z uczestników przy wykorzystaniu manekina nauczył się oceny stanu świadomości, techniki udrażniania dróg oddechowych oraz oceny oddechu i oznak krążenia. W następnym kroku samodzielnie wykonywano algorytm BLS (podstawowych czynności ratujących życie) – 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. Uczestnicy zostali zapoznani z defibrylatorem AED. Ponadto przećwiczyli pozycję boczną bezpieczną, zakładanie opatrunku stabilizującego, postępowanie podczas zadławienia osoby dorosłej i dziecka, napadu padaczkowego, zasłabnięcia, omdlenia porażenia prądem.

– Niestety umiejętności i świadomość potrzeby udzielenia pierwszej pomocy ofiarom różnych wypadków w naszym społeczeństwie są niskie. Często, gdy dochodzi do zdarzenia, paraliżuje nas strach, a dookoła słychać głosy, że lepiej nie ruszać poszkodowanego. Przyczyną takiego zachowania jest brak odpowiedniej wiedzy o tym, co i jak należy zrobić. Dzisiaj, w ciągu tych 4 godzin udało nam się przekazać najbardziej podstawową wiedzę i ona wystarczy, aby uratować komuś życie. Uczestnicy bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach i muszę przyznać, że wszyscy znakomicie wykonywali przygotowane przez nas zadania, rozwiązując konkretne przypadki, których świadkiem bądź uczestnikiem może być każdy z nas – komentował na zakończenie prowadzący szkolenie ratownik.

Na zakończeniu kursu każdy otrzymał stosowne zaświadczenie, choć prawdziwy sprawdzian weryfikujący zdobyte umiejętności może czasem wykonać samo życie…

ug