Don't Miss
Home » Wiadomości » Uroczysta sesja Rady Miejskiej

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

W trakcie X Diecezjalnego Święta Chleba w Centrum Biblioteczno – Kulturalnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w trakcie której wręczono przyznane przez brzeskich rajców Medale na Wstędze oraz przyznano tytuły Zasłużony dla Miasta Brzeska.

Na wniosek Cechu Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców uhonorowano: Marię i Adama Halików, Teresę i Edwarda Zaczyńskich, Aleksandrę i Ryszarda Dziedziców, oraz Władysława Wojnickiego.
Na wniosek radnych Rada Miejska przyznała medale Barbarze i Januszowi Mastkom oraz Zbigniewowi Dulembie.

Zbigniew Dulemba jest wieloletnim opozycjonistą wobec komunistycznego ustroju naszego kraju. To człowiek, dla którego słowo Ojczyzna ma najwyższe znaczenie. Nigdy nie pogodził się z niesprawiedliwościami i wypaczeniami PRL. Był współzałożycielem NSZZ Solidarność w Brzesku. Był jedynym delegatem z naszego regionu na historyczny I Zjazd NSZZ Solidarność w Gdańsku w grudniu 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w znalazł się na liście przeznaczonych do internowania przez SB, ponad rok ukrywał się. Nie zaprzestał działalności konspiracyjnej. Drukował i kolportował materiały konspiracyjne. Po ujawnieniu się nadal był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa. W 1984 roku zaproponowano mu wyjazd z Polski bez prawa powrotu. Odmówił i nigdy nie dał się złamać przez system totalitarny komunistycznej Polski. Po 1989 roku zrezygnował z przywilejów zaproponowanych mu przez nowe władze uznając, że nadal będzie służył Polsce tym co potrafi robić najlepiej. Wrócił do pracy w Fabryce Opakowań Blaszanych, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 2000 roku. Zbigniew Dulemba jest niezwykle skromnym człowiekiem, który nigdy nie dbał i nie dba o zasługi. Jest wspaniałym przykładem wcielania w życie hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które przez wieki kierowało działalnością wielu Polaków, dla których sprawa Polski była najważniejsza.

Państwo Barbara i Janusz Mastkowie są właścicielami drukarni PRINTOGRAPH, która działa już od dwudziestu lat. Przez ten okres czasu Państwo Mastkowie nie tylko rozwijali swoją działalność gospodarczą, ale przede wszystkim włączali się bardzo chętnie w szereg inicjatyw naszej społeczności. Należą do grona współzałożycieli Stowarzyszenia Wspierania Młodzieży „Wzrastanie”. Szczególny udział mieli przy powołaniu do życia Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Brzesku. Pomagali podczas tworzenia pierwszych wydań Brzeskiego Magazynu Informacyjnego (BIM). Są zawsze otwarci na niesienie pomocy potrzebującym. Wspierają działalność Okocimskiego Klubu Sportowego.

Państwo Teresa i Edward Zaczyńscy założyli firmę FOTO – ZACZYŃSCY w 1965 roku. Ich zakład od samego początku mieści się w kamienicy przy Rynku 21. Znani są nie tylko jako wybitni fachowcy, ale także z działalności w Związku Fotografików Polskich działającym przy Związku Rzemiosła Polskiego. Należą także Klubu Fotografii Artystycznej w Katowicach. Oboje pracują na terenie naszego miasta i regionu uwieczniając na fotografiach twarze i postaci mieszkańców, wydarzenia, architekturę i piękno krajobrazu Brzeska i okolic. Aktywnie włączają się w akcje charytatywne, z których dochód przekazują dla brzeskiej fary.

Państwo Maria i Adam Halikowie prowadzą firmę rodzinną z wieloletnią tradycją. Ojcem pani Marii był znany brzeski piekarz Stanisław Smoleń. Po wstąpieniu w związek małżeński w 1980 roku postanowili przejąć piekarnię od ojca pani Marii. Adam Halik z racji kwalifikacji pedagogicznych pełni funkcję Przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Czeladniczo – Mistrzowskiej w zawodzie piekarz przy Izbie Rzemieślniczej w Tarnowie. „Piekarnia u Smolenia” stale się rozwija dążąc do perfekcji i spełniania wymogów stawianych na rynku. Mieszkańcy Brzeska bardzo dobrze znają pieczywo i ciasta produkowane w tym zakładzie.

Aleksandra i Ryszard Dziedzicowie w 1984 roku w rodzinnym domu pani Aleksandry uruchomili punkt kserograficzny. Przemiany ustrojowe i gospodarcze bardzo korzystnie wpłynęły na rozwój ich firmy. Z małego punktu świadczącego usługi powstała dzisiaj znacząca na rynku firma poligraficzna – Brzeska Oficyna Wydawnicza. Firma jest znana z rzetelności i profesjonalizmu. Aleksandra Dziedzic jest współzałożycielką Stowarzyszenia Przedsiębiorców Brzeskich. Pełni w nim od 16 lat funkcję wiceprezesa. Ryszard Dziedzic przez wiele lat działał społecznie w Polskim Związku Wędkarskim w kole Brzesko/Miasto. Jest organizatorem wielu zawodów i pikników wędkarskich. Z pasją zaangażował się w renowację i uporządkowanie Trzech Stawów. To w tej chwili to wizytówka brzeskich wędkarzy. Państwo Dziedzicowie są uznanymi pracodawcami i społecznikami. Chętnie wspierają imprezy organizowane przez instytucje miejskie i kościelne.

Władysław Wojnicki prowadzi zakład kamieniarski, który przejął po ojcu i dziadku. Jest znakomitym fachowcem, pracodawcą i mistrzem swojego zawodu. Pracował w Komisji Egzaminacyjnej przy Izbie Rzemieślniczej w Tarnowie w zawodzie kamieniarstwo. Znany jest w środowisku jako działacz samorządowy i człowiek o wielkim sercu dostrzegający potrzeby finansowe ludzi biednych, ubogich i chorych. Przekazał między innym środki dla brzeskiej Ochronki, które wspomogły zakup samochodu z platformą do przewozu osób niepełnosprawnych. Wykonał także nieodpłatnie wiele prac kamieniarskich przeznaczonych dla brzeskiej fary. Jest wykonawcą wielu tablic pamiątkowych, które możemy oglądać na terenie miasta. Bardzo pomagał podczas budowy Kościoła Miłosierdzia Bożego, a latach osiemdziesiątych w budowie brzeskiego szpitala.


IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”