Ruch Honorowych Dawców Krwi w powiecie brzeskim jest bardzo silny. Stara maksyma Verba docent, exempla trahunt – słowa pouczają, przykłady pociągają, sprawdza się i w tym przypadku.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i osobistemu przykładowi lokalnych działaczy będącymi również aktywnymi krwiodawcami, na terenie powiatu funkcjonuje 10 Klubów HDK:
1. klub HDK przy Komendzie powiatowej PSP w Brzesku
2. klb HDK przy Komendzie Powiatowej Policji w Brzesku
3. klub HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK w Brzesku
4. Klub HDK przy Miejskim Ośrodku Kultury w Czchowie – Niepublicznym ZOZ
5. Klub HDK przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej
6. Klub HDK „Krakus” w Łysej Górze
7. Klub HDK przy OSP Łoniowa
8. Klub HDK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku
9. Klub HDK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku
10. Klub HDK przy Zespole Szkół w Czchowie
Każdy z Klubów stara się we własnym środowisku promować ideę honorowego Krwiodawstwa najlepiej jak tylko może, np. Pan Wiesław Gibes, Prezes Klubu HDK na popularnej „Zielonce” – osoba której w środowisku krwiodawców przedstawiać nikomu nie trzeba, regularnie organizuje wyjazdy członków swojego Klubu do Prokocimia, gdzie leczy się dzieci chore na nowotwory. Tam młodzi krwiodawcy, uczniowie ZSP nr 2, ludzie, którzy dopiero startują w dorosłe życie, mają możliwość spotkać się z ogromem ludzkiego nieszczęścia, mają możliwość poczuć, że decyzja o włączeniu się w szeregi honorowych Krwiodawców, ma sens, że nie jest jakąś sztuczną akcją, podyktowaną sezonowa modą. Często ten pierwszy wyjazd jest fundamentem pod decyzję, żeby być krwiodawcą przez dalsze życie. To dobry start na początek. Coś dobrze zaczęte, powinno przynosić dobre owoce. Kreowanie humanitarnych postaw wśród młodzieży jest szczególnie ważne, zwłaszcza że tyle się mówi o znieczulicy i egoizmie młodzieży. Życie pokazuje, ze jednak tak nie jest. Trzeba tylko pokazać im pozytywne wzorce.
Strażacy i policjanci systematycznie z okazji swoich świąt, czy też Święta Niepodległości w listopadzie, organizują akcje krwiodawców, które cieszą się niezwykłym odzewem. Bywają akcje specjalne, kiedy potrzebna jest krew dla chorego. Także w takiej sytuacji odzew jest zawsze niezwykły, wręcz masowy. Ex nihilo nihil – nic nie powstaje z niczego. To efekt regularnej pracy i promowania krwiodawstwa. W ubiegłym roku na terenie powiatu było 1.087 donacji, co w przeliczeniu na oddaną krew daje 490 litrów krwi. Krew jest wykorzystywana przy operacjach planowych, w czasie ratowania ofiar wypadków drogowych itp. Być może kiedyś zostanie wymyślony jakiś sztuczny substytut krwi, ale na razie krwi nie można zastąpić niczym. Krwiodawcy są potrzebni, żeby ludzie chorzy mogli być prawidłowo leczeni.
—
Jan Waresiak
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”