Już po raz siódmy Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin znalazł się w gronie Najpopularniejszych Wójtów w Małopolsce. Nagrody w plebiscycie Gazety Krakowskiej i Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wręczono podczas gali w hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie. Dokonali tego: Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego, Kazimierz Barczyk – przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Małopolski oraz Wojciech Harpula – redaktor naczelny Gazety Krakowskiej. W plebiscycie oddano ponad 40 tysięcy głosów.
– Dziękuję wszystkim tym, którzy poprzez publikowane w Gazecie Krakowskiej kupony, jak również wysłane sms-y oddali na mnie swój głos – mówi wójt Janusz Kwaśniak. – Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się aż tak wysokiego poparcia, które jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że służba społeczna w połączeniu z pasją budowania w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu, ma w wymiarze lokalnym nadrzędną wartość. Wyróżnienie to dedykuję wszystkim tym mieszkańcom i sympatykom gminy, którym leży na sercu dobro i rozwój Naszej Małej Ojczyzny. Dziękuję moim współpracownikom w urzędzie gminy i jednostkach, radnym, sołtysom i wszystkim, którzy współtworzą naszą lokalną rzeczywistość.
W gronie Najpopularniejszych Wójtów w Małopolsce oprócz wójta Borzęcina znaleźli się: Grzegorz Kozioł – wójt gminy Tarnów, Marian Zalewski – wójt gminy Szczurowa, Paweł Stawarz – wójt gminy Jodłownik, Marek Jamborski – wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Antoni Karlak – wójt gminy Jabłonka, Leszek Skowron – wójt gminy Korzenna, Arkadiusz Mikuła – wójt gminy Lisia Góra, Marcin Kiwior – wójt gminy Skrzyszów oraz Jan Dziedzina – wójt gminy Łącko.
Nagrodzono także pięciu Najpopularniejszych Burmistrzów Małopolski: Roman Piaśnika – burmistrza Olkusza, Artura Kozioła – burmistrza miasta i gminy Wieliczka, Tomasza Siemka – burmistrza Alwerni, Zbigniewa Mączkę – burmistrza miasta i gminy Radłów oraz Dawida Chrobaka – burmistrz Zakliczyna.
– Ze 182 gmin Małopolski wybrani są ci najlepsi, aktywni, zaangażowani, dbający o dynamiczny rozwój swoich małych ojczyzn. To dziś wasze święto, a ja w imieniu samorządu wojewódzkiego składam wam serdeczne gratulacje – mówił w trakcie wystąpienia wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak – Moi drodzy, ten kapelusz Witosowy jest symbolem. Ci wójtowie i burmistrzowie, którzy zgromadzili ich mnóstwo, mogą być dumni, bo tak samo jak znak firma z tradycją na zakładzie rzemieślniczym, tak kapelusz jest symbolem jakości pracy samorządowca – podkreślił wicemarszałek.
Przemawiający na gali włodarze gmin i miast zwracali uwagę na trudy i radości pracy samorządowca; nie brakowało wzruszeń i podziękowań kierowanych do społeczności lokalnych gmin i miast. Samorządowcy często wspominali, że w ich pracy częściej niż słowa podziękowania można usłyszeć o wymaganiach mieszkańców dotyczących kolejnych napraw czy inwestycji, a takie konkursy są motywacją do dalszej pracy.
O funkcjonowaniu samorządu lokalnego mówił Wojciech Harpula – redaktor naczelny Gazety Krakowskiej.
– Warto docenić autentyczny i niezależny samorząd terytorialny w naszym kraju, który działa w imieniu ludzi, dla ludzi, a nie dla władzy. Nam się to wydaje oczywiste i banalne. Inne praktyki obowiązują w Rosji, którą miałem okazję ostatnio odwiedzić. Tam nie da się „ruszyć palcem” bez zgody władzy. Z takiej perspektywy docenia się także samorządowców, którzy siedzą tu, na tej sali, a którzy dzięki codziennej, żmudnej pracy zyskali sobie szacunek i popularność wśród społeczności, którym przewodzą. W naszych warunkach to władza musi zabiegać o poparcie społeczne, o względy, a nie odwrotnie. Wy możecie być dumni z siebie i z poparcia waszych środowisk lokalnych. Pamiętajcie Państwo, że służycie ludziom a nie władzy, ani tej z Krakowa, ani tym bardziej z Warszawy.
—
ug
Fot. Maciej Mazur