Don't Miss
Home » Wiadomości » Dzisiaj noc cudów na niebie. Zaćmienie i pełnia Księżyca oraz kometa! / foto / video

Dzisiaj noc cudów na niebie. Zaćmienie i pełnia Księżyca oraz kometa! / foto / video

Po kilku tygodniach pochmurnych, pełnych smogu dni nareszcie wyjrzało dzisiaj słońce. Także wieczorne niebo jest jak marzenie. A to wszystko za sprawą kolejnej w ostatnich miesiącach spektakularnej pełni księżyca. Pomimo niewielkiego mrozu warto wychylić się za okno, lub wybrać w teren, by z dala od ulicznych lamp rzucić okiem na piękne nocne niebo. To co tam zobaczymy to prawdziwa gratka dla astroamatorów.

Za oknem możemy zobaczyć m.in. pełnię śnieżnego Księżyca, jego połowiczne zaćmienie i przelatującą blisko kometę. Ta kometa to 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková i jest jedną z najmniejszych odkrytych komet.

Pełnia Śnieżnego Księżyca to po prostu amerykańska nazwa na pełnię Księżyca występującą w lutym. Przy sprzyjającej pogodzie Księżyc w pełni będzie wyglądał naprawdę imponująco. Dzisiejsza pełnia uwieczniona w jakimś malowniczym zimowym kadrze to zdjęcie, na które warto zapolować.

A jeżeli ktoś nie boi się trochę zmarznąć, to powinien poczekać z aparatem ustawionym na statywie do 23:30. Wtedy to rozpocznie się połowiczne zaćmienie księżyca. Kwadrans przed 2 w nocy zaćmienie osiągnie swoje maksimum, zasłaniając ok. połowy tarczy Księżyca. Aby znaleźć najlepsze miejsce, bez nieba „zanieczyszczonego” światłem, najlepiej skorzystać z serwisu lightpollution.info, gdzie publikowane są dane z satelitarnych pomiarów natężenia oświetlenia na Ziemi. Wystarczy wybrać najmniej zanieczyszczony obszar w okolicy i ruszać w drogę.

Z kolei aby zobaczyć kometę 45P . Kometa 45P, widoczna po zachodzie słońca w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – przez lornetki i teleskopy, dokona najbliższy podejścia do Ziemi w dniu 11 lutego, kiedy znajdzie się 0,08 jednostek astronomicznych (ok. 12 mln km) od naszej planety. Będzie widoczna na porannym niebie w gwiazdozbiorze Herkulesa. Kometa następnie będzie przechodzić przez konstelacje: Korona Północy, Wolarz i Wielka Niedźwiedzica. Kometa porusza się bardzo szybko – o 9 stopni w ciągu jednego dnia. Powróci ponownie w 2022 roku. Kometa może być trudne do wykrycia gołym okiem, trzeba użyć lornetki, by ją dostrzec.

Osoby które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z astronomią powinny skorzystać ze wsparcia np. aplikacji na telefon lub tablet. Polecamy np. bardzo sympatyczna i atrakcyjną wizualnie aplikację Star Chart <== . Jeżeli się spodoba – warto zainwestować w pełną wersję, która posiada rozbudowane katalogi obiektów typu komety czy też satelity. W końcu nasze smartfony to mogą służyć nie tylko do przeglądania facebooka…

spidersweb.pl / NASA / krolowa-superstar.blog.pl/ IB