Don't Miss
Home » Wiadomości » Profilaktyka raka piersi – zgłoś się do projektu!

Profilaktyka raka piersi – zgłoś się do projektu!

Ze statystyk wynika, że rocznie z powodu raka piersi umiera w Polsce ponad pięć tysięcy kobiet. To tragiczne żniwo można ograniczyć. Żeby uniknąć raka badaj piersi profilaktycznie! Podstawowe badania to usg piersi i mammografia

Przykładowo w 2012 roku wykryto 17000 nowych przypadków raka piersi oraz stwierdzono 5350 zgonów z tego powodu. Największą zachorowalność notuje się u kobiet w przedziale wiekowym 55-65 lat, u młodszych jest ona znacznie mniejsza.

Warto pamiętać, że rak piersi, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, badaniu palpacyjnym przez ginekologa, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii można wykryć guzki na etapie, gdy są małe i łatwiejsze do wyleczenia. Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.

Centrum Medyczne Maszachaba realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 – 69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych.

Wsparcie projektu kierowane jest do kobiet w wieku 50-69 lat, zamieszkałych lub pracujących, lub uczących się w województwie małopolskim, objętych Krajowym Programem Profilaktyki Raka Piersi i dotyczy:

1. Działań informacyjno – edukacyjnych o tematyce prozdrowotnej:

  • udział w prelekcjach i warsztatach,
  • nauka samobadania piersi z użyciem profesjonalnych fantomów,
  • film informacyjno – edukacyjno – instruktażowy,
  • materiały informacyjno – edukacyjne,
  • wyżywienie podczas wsparcia,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

2. Zwrotu kosztów opieki nad osobą niesamodzielną, którą zajmuje się kobieta objęta wsparciem w ramach projektu, w czasie korzystania ze wsparcia

  • zwrotu kosztów z tytułu zatrudnienia opiekuna dla osoby niesamodzielnej,
  • bezpłatnego zapewnienia profesjonalnej opieki w miejscu wsparcia nad dziećmi, którymi opiekuje się kobieta (np. wnuki).

3. Możliwości wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w miejscu wsparcia

  • zwrotu kosztu niezbędnego dojazdu dla realizacji badania z miejsca zamieszkania i z powrotem dla kobiet mieszkających poza miejscem wsparcia.

UCZESTNICTWO BEZPŁATNE! ZAPRASZAMY!

Rekrutacja – informacja: 12 633 02 18 lub 503 777 651

czchow.pl / IB