W ostatni weekend lipca prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich ze Wrzępi zorganizowało Biesiadę dla Gospodyń z gminy Szczurowa. Kiedyś podczas święta strażaków pomyślałyśmy, że my również powinnyśmy mieć swoje święto i swojego Patrona. Poszukałyśmy w Internecie i dzisiaj z okazji święta św. Marty, patronki gospodyń domowych spotykamy się, aby wspólnie biesiadować – mówi Dorota Jopek, przewodnicząca KGW.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia była Siostra Anastazja Pustelnik ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, Siostra Salomea oraz Martin Komar z Towarzystwa Jezusowego. Siostra Anastazja na co dzień gotuje dla Jezuitów w Krakowie. To właśnie oni wpadli na pomysł, aby przepisy zebrać w jednym tomie i opublikować. Tak właśnie powstała jej pierwsza książka pod tytułem „103 ciasta Siostry Anastazji”, opublikowana przez jezuickie wydawnictwo WAM. Debiut Siostry w 2001 roku rozszedł się w nakładzie 400 tys. egzemplarzy. Jej książki zawierają tradycyjne przepisy kuchni polskiej: zupy, pierogi, gołąbki, dania mięsne, sałatki, oraz przetwory na zimę. Siostra Salomea Łowicka ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości po złożeniu ślubów gotowała m.in. dla sióstr swojego Zgromadzenia, a także dla księży jezuitów w Krakowie. Kilka lat przebywała we Włoszech, zgłębiając tajniki kuchni śródziemnomorskiej. Swoją wielką pasją kulinarną dzieli się wraz z Siostrą Anastazją w przygotowanym przez Wydawnictwo WAM kalendarzu na rok 2017.
Podczas spotkania Siostry opowiedziały o swoim życiu, a w tym o przygodzie z gotowaniem. Chętnie pozowały do zdjęć oraz rozdawały autografy. Czuję się tutaj jak w domu. Cudowna domowa atmosfera – mówiła siostra Anastazja. W programie znalazł się również występ młodzieży ze Wrzępi w kabaretowym skeczu, występy muzyczne dzieci oraz wspólne biesiadowanie, któremu przygrywał Pan Stanisław Gurgul.
W spotkaniu wzięły udział Koła Gospodyń z: Uścia Solnego, Kwikowa, Wrzępi, Szczurowej, Niedzielisk, Zaborowa oraz Pojawia. Panie przygotowały dania oraz wypieki wg przepisów Sióstr. Na zakończenie goście mieli możliwość skosztowania przygotowanych potraw podczas wspólnej degustacji.
Inicjatywa przygotowana przez KGW nie jest jedyną w ostatnim czasie. W trakcie przygotowań do obchodów dnia św. Marty gospodynie ze Wrzępi pracowały m.in. nad wieńcem dożynkowym oraz techniką lepienia pierogów. Efektem pracowitych dni i nieprzespanych nocy była 1 tona i 6 kg pierogów przygotowanych na Festiwal Pierogów w Krakowie.
—
ES