Umowy gwarantujące przyznanie dotacji przedstawicielom 22 spółek przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak.
Każde działanie, które może ochronić mieszkańców i ich dobytek przed skutkami powodzi zyskuje naszą aprobatę. W miarę możliwości staramy się wspierać te działania. Ale warto też zaznaczyć, że Małopolska realizuje szereg innych inwestycji, które mają zabezpieczyć przed powodzią. Niemal dwa lata temu otwarto zbiornik Bieżanów – pierwszy z pięciu suchych zbiorników retencyjnych, które mają zabezpieczyć dolinę rzeki Serafy przed powodzią. Od 2010r. z budżetu państwa, funduszy europejskich, z budżetu samorządu wydaliśmy ponad 700 mln zł po to, aby mieszkańcy mogli czuć się bezpieczniej
– podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.
Dostrzegając potrzebę wsparcia spółek wodnych działających na terenie Małopolski, których zadaniem jest utrzymanie w sprawności coraz bardziej wyeksploatowanych systemów melioracyjnych, samorząd województwa przyznał im dotacje w łącznej wysokości 410 188,00 zł. Jest to podyktowane też tym, że spółki same nie są w stanie sprostać kosztom właściwego utrzymania urządzeń melioracji wodnych, szczególnie tych, które wpływają na efektywność produkcji rolniczej oraz chronią przed powodzią i suszą. Otrzymane pieniądze zostaną przede wszystkim przeznaczone na renowację rowów melioracyjnych oraz ich odbudowanie, w tym umocnienie i naprawę skarp i dna rowów.
Wysokość wsparcia dla poszczególnych spółek:
Gminna Spółka Wodna w Szczurowej 32 660,00 zł
Gminna Spółka Wodna w Dębnie 4 000,00 zł
Gminna Spółka Wodna w Czchowie 10 000,00 zł
Spółki wodne spełniają niezwykle ważne role. Urządzenia melioracji wodnych są niezbędne na gruntach – zapobiegają zaleganiu wody, zmniejszają zagrożenie powodziowe, zapobiegają podtopieniom, chronią przed suszą, zapobiegają erozji gleby czy polepszają nawodnienie gruntów.
—
malopolska.pl