W Krynicy-Zdroju w dniach od 5 do 7 września 2017 roku trwało XXVII Forum Ekonomiczne. Prawie 4 tys. gości dyskutowało o najbardziej aktualnych problemach gospodarki światowej oraz sprawach politycznych i społecznych. Obsługą medialną Forum zajmowało się prawie 650 przedstawicieli mediów z kilkudziesięciu państw świata. Hasło przewodnie tegorocznej edycji największej konferencji międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej brzmiało: „Projekt Europa. Jaki przepis na następne dekady?”.
Rekordowa liczba zarejestrowanych uczestników i akredytowanych dziennikarzy, ponad 200 debat tematycznych i wydarzeń specjalnych, udział głów państw, najwyższych przedstawicieli rządów i parlamentów, prezesów największych spółek, samorządowców, ekspertów oraz reprezentantów świata nauki – to obraz tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Krynica-Zdrój, niewielkie, liczące niecałe 12 tysięcy mieszkańców miasteczko zlokalizowane w Beskidzie Sądeckim, każdego roku na początku września na kilka dni staje się centrum życia politycznego w środkowej Europie. Do tej mieściny przyjeżdżają prezydenci, premierzy, ministrowie, prezesi największych firm aby dyskutować i wytyczać kierunki rozwiązywania największych wyzwań współczesności. W tegorocznym Forum uczestniczył Polski prezydent Andrzej Duda, oraz prezydenci Madedonii Gjorge Ivanow i Gruzji Giorgi Margwelaszwili, którzy otworzyli Forum inauguracyjną sesją plenarną pod zatytułowaną „Niedokończona integracja, a aspiracje krajów europejskich”.
Organizatorzy do tematycznych paneli dyskusyjnych zapraszają największych i najbardziej uznanych specjalistów z danej branży: zarówno polityków, jak i przedstawicieli biznesu, samorządów i ekspertów. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, potocznie określane polskim Davos, jest uznaną niekwestionowaną na całym świecie marką, i otrzymanie zaproszenia do grona panelistów Forum jest traktowane jako dowód przynależności do uznanej elity w zakresie danego zagadnienia.
Zaproszenie do udziału w panelu z dziedziny makroekonomii pt. „Nowy Zielony Ład” Otrzymali: Władysław Kosiniak – Kamysz, Poseł na Sejm RP, były Minister Pracy i Polityki Społecznej, Mieczysław Kasprzak – poseł na Sejm II, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, były Wiceminister Gospodarki, Dariusz Klimczak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Adrian Małachowski – Dyrektor – Agrawit EkoEnergetyka Sp. z o.o., Ryszard Mićko – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego i Tomasz Latocha – V-ce Prezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Panel poświęcony był zagadnieniu zanieczyszczenia powietrza i czystych, odnawialnych źródeł energii od których nie tylko nie da się uciec, ale wręcz nie powinno się uciekać. Wprost przeciwnie – uczestnicy panelu widzą w tym obszarze ogromne możliwości rozwojowe. Cały świat widzi przyszłość w czystych, odnawialnych źródłach energii. Dla Polski to szansa na zwiększenie innowacyjności, poprawę bezpieczeństwa energetycznego i zdrowotnego, a także nowe miejsca pracy w sektorze zielonej energetyki. Według szacunków Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce!. W dyskusji mówiono między innymi o projekcie Narodowego Programu Antysmogowego, o odnawialnych źródłach energii i sposobach na poprawę bilansu energetycznego, o polskiej żywności wysokiej jakości, systemach szkoleń i innych ciekawych projektach.
Mieszkający w Szczepanowie V-ce Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Tomasz Latocha już od lat jest zapraszany do paneli dyskusyjnych zarówno na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju jak również innych forach gospodarczych w całym kraju, gdzie dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem związanym ze stymulowaniem rozwoju gospodarczego małopolski.
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest największą w regionie i jednocześnie jedną z największych w Polsce pod względem zasobów instytucją otoczenia biznesu. MARR jest kluczowym graczem regionalnego systemu wspierania rozwoju gospodarczego.
Skalę działań MARR można sobie wyobrazić poprzez pryzmat realizowanych projektów, gdzie tylko w ramach RIF udzieliła wsparcia dla przedsiębiorców na kwotę ponad miliard sześćset osiemdziesiąt milionów złotych! Z punktu widzenia budżetu przeciętnej gminy jest to kwota wręcz niewyobrażalna. A nie jest to bynajmniej jedyny projekt, ponieważ projektów adresowanych do przedsiębiorców MARR S.A. prowadzi bardzo dużo. Niektóre z nich angażują na różnych etapach ich realizacji zespoły liczące nawet do 60 najwyższej klasy specjalistów: ekonomistów, prawników, specjalistów od biznesplanów, organizowania montażu finansowego różnego rodzaju skomplikowanych przedsięwzięć gospodarczych. Prezes Tomasz Latocha jest menadżerem wyspecjalizowanym w organizowaniu i kierowaniu takimi sprawnymi zespołami zadaniowymi. Pracuje się w nich nad setkami różnego rodzaju projektów biznesowych, podpisywane są umowy. Wszystko musi przynieść zysk, bo MARR S.A nie jest żadnym urzędem, tylko jest spółką akcyjną nastawioną na osiąganie zysku, więc wszystkie przedsięwzięcia w które się angażuje muszą być bardzo dobrze przemyślane, opracowane i transparentne. Aby mieć absolutną pewność, że wszystko jest poprawnie przygotowane, prezes Tomasz Latocha dobiera pracowników którzy będą w stanie opanować i skutecznie zastosować skomplikowaną wiedzę o finansach i gospodarczych zależnościach. Dotychczasowe osiągnięcia MARR S.A. są najlepszym dowodem, że jest dobrym specjalistą w swojej dziedzinie. To właśnie powoduje, że jest zapraszany do paneli dyskusyjnych najbardziej prestiżowych forów gospodarczych w Polsce.
—