Don't Miss
Home » Wiadomości » Brzesko. Ulica Wincentego Zydronia – zmiana nazwy

Brzesko. Ulica Wincentego Zydronia – zmiana nazwy

Podczas Sesji Rady Miejskiej w Brzesku zwołanej na dzień 25 października 2017 roku w programie obrad w punkcie uchwały radni głosowali nad zmianą nazwy ulicy „Wincentego Zydronia” na ulicę „Ciepłą” w Brzesku. Ten punkt pojawił się w związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Temat o tyle budził wiele emocji, że dotyczył osoby związanej przez całej swoje życie z PSLem lub już w okresie PRL ze Stronnictwem Ludowym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym, a równocześnie bardzo mocno zasłużonej dla rozwoju Brzeska. 

Głos w sprawie zabrał również Zarząd Miejsko-Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego, który przesłał pismo w sprawie  Uchwały Rady Miasta w sprawie zmiany nazwy ul. Wincentego Zydronia. Poniżej pozwalamy go sobie zacytować.

Zarząd MG PSL w Brzesku nie stoi w sprzeczności z literą Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli , obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744). Przyjmujemy opinię Instytutu Pamięci Narodowej zawartą w piśmie z 4.10.2017 r. znak BUWKr -940-74(2)/17 mówiącą o tym, że ulica Wincentego Zydronia powinna być zmieniona.

Jednakże pragniemy nadmienić, że osoba Wincentego Zydronia wiceministra, pochodzącego z Okocimia, była zasłużoną dla naszego miasta i lokalnej społeczności. Przyczynił się on do budowy siedziby Powiatowej Rady Narodowej w Brzesku oddanej do użytku w 1967 r. (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego). Jego staraniem uruchomiono w naszym mieście zakłady : Fabrykę Opakowań Blaszanych ,ZNTS, Wytwórnię Pasz „Bacutil” i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz bloki mieszkalne przy FOB. Powstały także bloki mieszkalne dla między innymi pracowników w/w zakładów pracy.

Na zakończenie pragniemy zwrócić uwagę na propozycję zmiany nazwy ulicy Wincentego Zydronia na ulicę „Ciepłą”. W związku z powyższym zastanawiamy się czy w naszej Ojczyźnie brakuje osób zasłużonych, którzy mogli by zostać patronami ulic w naszym mieście? Jest bardzo wiele osób nie budzących kontrowersji, w tym także osoby związane z ruchem ludowym np. Stanisław Mikołajczyk , Maciej Rataj czy Franciszek Stefczyk. Prosimy zatem o zmianę nazwy ulicy W. Zydronia na którąś z w/w przez nas osób.

Jako jeden z niewielu radnych głos w dyskusji przed głosowaniem zabrał radny Franciszek Brzyk – radny z Okocimia, rodzinnej miejscowości Wincentego Zydronia, który również w podobnej formie starał się przedstawić zasługi Wincentego Zydronia dla Brzeska. Czy jego wystąpienie odniosło jakiś skutek? Trudno to ocenić. Szczególnie patrząc na wyniki głosowania oraz mnogość sposobów uczestnictwa w nim i manifestowania swojego zdania nt samej uchwały.

Głosowali na TAK: Bogusław Babicz (PiS), Barbara Borowiecka (PiS), Ewa Chmielarz-Żwawa (PiS), Marcin Ciurej (PiS), Grzegorz Kolbusz (PiS), Adam Kwaśniak (PiS), Krzysztof Ojczyk (PiS), Krzysztof Stępak (Wspólnota Samorządowa), Jarosław Sorys, Piotr Wyczesany (PiS). 

Głosowali na NIE: Maria Kądziołka (Wspólnota Samorządowa).

Wstrzymali się od głosu: Stanisław Góra (Wspólnota Samorządowa), Leszek Klimek (Wspólnota Samorządowa), Maria Kucia (Wspólnota Samorządowa), Anna Lubowiecka (Wspólnota Samorządowa) 

Nie wzięli udziału w głosowaniu (obecni na sali): Franciszek Brzyk (PO), Jerzy Gawiak (Wspólnota Samorządowa), Edward Knaga (Wspólnota Samorządowa), Kazimierz Sproski (Wspólnota Samorządowa), 

Nieobecni na sesji: Adam Smołucha (PiS)

Nieobecny na sali: K.Bogusza (PiS)

O działalności politycznej oraz przebiegu zatrudnienia Wincentego Zydronia można przeczytać na stronie IPN. Informacje w notce zostały opracowane w oparciu np. o Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Trudno dopatrzyć się tam informacji które mogłyby negatywnie świadczyć o osobie Wincentego Zydronia.

Katalog IPN – katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL<==

foto Maciej Mazur

IB