Don't Miss
Home » Wiadomości » Wierzchosławice. Zaduszki Witosowe 2017 / zdjęcia

Wierzchosławice. Zaduszki Witosowe 2017 / zdjęcia

W Wierzchosławicach, rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa 5 listopada tradycyjnie odbyły się „Zaduszki Witosowe”. Wielkie tłumy ludowców z całej Polski przybyły w tym dniu do rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa. Jak szacują organizatorzy nawet pięć tysięcy ludowców i 400 sztandarów PSL z całej Polski uczestniczyło w niedzielnych obchodach. Przy okazji Zaduszek PSL zainaugurował obchody 100-lecia niepodległości Polski.

Wśród przybyłych nie zabrakło również działaczy ludowych i samorządowych z terenu Powiatu Brzeskiego.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 9.30 msza święta w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach, następnie w asyście pocztów sztandarowych zostały złożone kwiaty na grobie wielkiego działacza ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zauważył w trakcie kazania ks. inf. Adam Kokoszka – Witos w 1928 roku wypowiedział słowa, które później cytował w Tarnowie św. Jan Paweł II: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa”.

– Te słowa Witosa powinny być dzisiaj słyszane nie tylko w Polsce, ale i Europie, która przeżywa poważny kryzys własnej tożsamości – mówił ks. inf. Kokoszka.

O potrzebie silnego państwa mówił m.in. w swoim wystąpieniu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Nie spoczniemy w naszych trudach i działaniach na rzecz państwa godnego, solidarnego i braterskiego – wzywał zgromadzonych Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL podczas Zaduszek Witosowych.

Polskie Stronnictwo Ludowe podczas Zaduszek Witosowych jako pierwsze zainaugurowało 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie również wysiłek przywódców ruchu ludowego oraz świadomych swoich praw i obowiązków chłopów sprawił, że Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość.

– PSL tak licznym spotkaniem, rozpoczyna obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To symboliczne, że inauguracja odbywa się u grobu tego, który ma, podobnie jaki i inni działacze ruchu ludowego w owym czasie, niekwestionowane zasługi w odzyskaniu naszej niepodległości. Zasługi te są dzisiaj marginalizowane, by nie powiedzieć, że zapominane – powiedział, nie ukrywając wzruszenia, prawnuk Wincentego Witosa, Marek Steindel.

Po południu w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości towarzyszące z udziałem prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznie przybyłych z całej Polski działaczy ludowych.

 

Materiał wideo ze strony prezesa PSL – Władysława Kosiniaka Kamysza

IB / PSL.PL

Foto Maciej Mazur