Każdy młody człowiek kończący dany etap edukacyjny staje przed dokonaniem wyboru, jaką ścieżkę edukacji kontynuować. Decyzje podjęte na etapie ukończenia gimnazjum czy szkoły podstawowej będą rzutować na dalsze lata kształcenia i przebieg kariery zawodowej.
Chcąc pomóc młodemu człowiekowi kończącemu gimnazjum, lub za dwa lata ósmą klasę szkoły podstawowej, gmina Borzęcin we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz innymi gminami województwa realizuje projekt pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.
Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” współfinansowany jest ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Gmina Borzęcin na realizację projektu w latach 2017–2020 otrzymała dofinansowanie w wysokości 102.353,63 złote. Wkład własny stanowi kwotę 11.372,62 złote.
Celem projektu jest wsparcie orientacji zawodowej uczniów gimnazjów. Działania w projekcie dotyczą utworzenia SPIneK – Szkolny Punkt Informacji i Kariery, prowadzenia szkoleń i studiów podyplomowych, stworzenia jednolitych standardów w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, programów zajęć, umożliwienie uczniom poszerzenia wiedzy o zawodach i rynku pracy. Rezultatem ma być zapewnienie uczniom pomocy w zakresie doradztwa zawodowego w planowaniu przyszłości edukacyjno-zawodowej.
We wrześniu zostały utworzone i wyposażone Szkolne Punkty Informacji i Kariery w szkołach: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielczy oraz Zespole Szkół i Przedszkola w Przyborowie.
W okresie wrzesień – listopad 2017r. wsparciem zostało objęte 137 uczniów, w tym:
- w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym – 68 uczniów,
- w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielczy – 35 uczniów,
- w Zespole Szkół i Przedszkola w Przyborowie – 34 uczniów.
Łącznie doradcy zawodowi przeprowadzili 138 godzin zajęć. Tematyka prowadzonych zajęć dotyczyła zainteresowań, mocnych i słabych stron uczniów, kryteriów wartości i samooceny, typów osobowości ucznia. Rodziców zapoznano z warunkami uczestnictwa ucznia w projekcie, harmonogramem oraz zakresem tematycznym spotkań.
Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” w szkołach prowadzonych przez gminę Borzęcin będzie realizowany w okresie od 1.09.2017 roku do 31.08.2020 roku.
—
ug