Don't Miss
Home » Wiadomości » Marsz Żywych – March of the Living 2018

Marsz Żywych – March of the Living 2018

W czwartek, 12 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz kilka tysięcy uczestników wyruszyło w trzykilometrową trasę „Marszu Żywych”. Wydarzenie to odbywa się po raz 30. i przypada w 70. rocznicę powstania państwa Izrael.

W tegorocznym Marszu Żywych, któremu przewodniczyli Prezydenci RP i Izraela wzięło udział ok. 12 tys. osób z 55 krajów świata – głównie młodzież.

Polscy uczniowie uczestniczą w Marszu Żywych od 1998 roku. MEN wspiera finansowo udział naszej młodzieży w tym wydarzeniu. Uczestnikami czwartkowej uroczystości było blisko 1300 młodzieży i nauczycieli z 26 szkół z całej Polski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej angażuje się w polsko-żydowski dialog na różnych płaszczyznach. Decyzją Ministra Edukacji Narodowej ministerstwo współorganizuje, nadzoruje oraz wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych dotyczących wzajemnych relacji i historii obu narodów.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów ze szkół i placówek oświatowych do pogłębiania wiedzy historycznej przez korzystanie z oferty edukacyjnej m.in.: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (www.polin.pl) oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej www.muzeumulmow.pl.

Marsz Żywych to wydarzenie będące hołdem dla ofiar Holokaustu. Pierwsza tego typu inicjatywa miała miejsce 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do obozu Auschwitz. Większość z tych osób, tuż po przywiezieniu do obozu, została zamordowana przez Niemców w komorach gazowych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili obywatele Węgier i II Rzeczypospolitej.

Zakończeniem Marszu była ceremonia przy pomniku ofiar obozu, wzniesionym pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami, którego młodzi ludzie z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady stworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Ważnym punktem uroczystości są spotkania z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu. Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji okiem naszego redakcyjnego fotografa- Bogusława Hajduka.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Fot. Bogusław Hajduk