Warto uświadomić sobie, że tradycyjne dobrze znane i często używane życzenia 100 lat są coraz bardziej realne! Okazuje się bowiem, że żyjemy coraz dużej, społeczeństwo się starzeje, co wyraża się między innymi właśnie w coraz większej ilości 100-latków.
Roli seniorów we współczesnym społeczeństwie poświęcony był dwuczęściowy panel dyskusyjny podczas „IV Europejskiego Kongresu Samorządów” którego prowadzącym był pan Tomasz Latocha Wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.. Był to Jego debiut w takiej roli. Tomasz Latocha od lat jest zapraszany do uczestnictwa w panelach dyskusyjnych na najbardziej prestiżowych kongresach, podczas których dzieli się swoim bogatym doświadczeniem biznesowym związanym z przedsięwzięciami w których aktywnie uczestniczy Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Tym razem zadebiutował w roli moderatora panelu w międzynarodowej obsadzie. Wbrew pozorom, okazało się, że panel doprowadził do jak najbardziej biznesowych wniosków.
W panelu wzięli udział polscy i zagraniczni eksperci: Prof. Michael Lee, Ekspert ds. Ekonomii Miasta z Wielkiej Brytanii Prof. Siergiej Kuleszow, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii, Instytut Cywilizacji Światowych z Rosji, pan Marcin Zawadzki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Senior Apartments Sp. z o.o., pan Piotr Lubjejewski, Dyrektor programu e-zdrowie – Orange Polska oraz pan Grzegorz Lot, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży na Rynku Masowym TAURON Sprzedaż sp. z o.o. którzy podczas dynamicznej dyskusji udowadniali, że na tzw. „Srebrną Gospodarkę” powinniśmy patrzeć nie tylko przez pryzmat obecnych seniorów, ale także przyszłych.
Jak pokazują dane GUS i ZUS w naszym kraju zamieszkuje prawie 5000 osób powyżej 100 lat, a do tego w najbliższych dekadach w Polce należy spodziewać się prawdziwej eksplozji długowieczności. Prognozy wskazują, że w ciągu zaledwie 20 lat liczba ta zwiększy się nawet pięciokrotnie i w roku 2035 Polskę będzie zamieszkiwać około 20 000 osób powyżej 100 lat. Skalę zmian demograficznych jeszcze bardziej można sobie uświadomić, kiedy przypomnimy sobie, że w nieodległej przeszłości, bo w roku 1972 roku 100 latków było zaledwie 330 w całej Polsce a dzisiaj tylu średnio mieszka w każdym z 16 województw. Odpowiednio wzroście również liczba „młodzieży” a więc 90-latków, 80-latków, już nie wspominając o „juniorach”: 70-cio i 60-cio latkach – których będzie ogromna ilość.
Na zmianach struktury demograficznej, w tym depopulacji, koncentrują swoją uwagę coraz poważniejsze gremia biznesowe, naukowe i samorządowe.
Jak podkreślał podczas dyskusji Prezes Tomasz Latocha moderator panelu, seniorów nie wolno traktować jako obciążenie dla finansów publicznych czy obciążenie społeczno-ekonomiczne, ale przede wszystkim jako grupę generującą szanse rozwojowe dla całej gospodarki. Usługi i produkty dla osób w podeszłym wieku mogą stać się nawet trzecią, co do wielkości, gałęzią naszej gospodarki. Starzejące się społeczeństwo to szansa dla przemysłu, handlu i szerokiego sektora usług. A pracownicy seniorzy świetnie uzupełniają wakaty w wielu firmach, które doceniają doświadczenie i zdolności menadżerskie osób wcześniej urodzonych. Trudno też wyobrazić sobie rodzinę bez dziadków, którzy uzupełniają się z rodzicami często wręcz przejmując opiekę i wychowanie nad wnukami chociaż zdarza się, że niestety niektórym trudno to dostrzec.
Dyskusja pokazała, że jesteśmy coraz dojrzalszym i świadomym społeczeństwem, zaczynamy rozumieć, że każdy kiedyś będzie seniorem i warto podnosić standardy w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu, ale też solidarności międzypokoleniowej.
Jesień życia ma wiele barw, kolorów i wcale nie musi być smutna więc 100 LAT!
—
brzesko.info.pl