W niedzielę 12 sierpnia 2018 r. odbyły się w naszej gminie dożynki. W tym roku gospodarzem uroczystości było sołectwo Jastew. Obchody rozpoczęły się w Kaplicy w Jastwi, gdzie odprawiona została Msza Święta dziękczynna za rolników i tegoroczne zbiory.
W tym roku, jak i w latach poprzednich, w czasie obchodów gminnych dożynek nie mogło zabraknąć Konkursu Wieńców Dożynkowych. Dwanaście sołectw zgłosiło się do rywalizacji, a prezentowane rękodzieła oceniała komisja, w skład której weszli etnografowie z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: Maria Cetera i Patrycja Hajek.
Prace, zgodnie z regulaminem, oceniano w dwóch kategoriach – tradycyjnej i nowoczesnej. Jury zwróciło uwagę na jakość wykonania i zachowanie wierności klasycznym metodom tworzenia wieńców. Komisja, po szczegółowej i wnikliwej ocenie zadecydowała o przyznaniu następujących nagród w poszczególnych kategoriach:
W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO:
I miejsce i nagrodę finansową
– delegacjom wieńcowym z Porąbki Uszewskiej, Dębna i Jaworska
II miejsce i nagrodę finansową
– delegacjom wieńcowym z Niedźwiedzy i Biadolin Szlacheckich
III miejsce i nagrodę finansową
– delegacjom wieńcowym z Łysej Góry i Dołów
W KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO:
I miejsce i nagrodę finansową
– delegacjom wieńcowym z Jastwi i Łoniowej
II miejsce i nagrodę finansową
– delegacjom wieńcowym z Sufczyna, Maszkienic i Woli Dębińskiej
III miejsca nie przyznano
Nagrody w Konkursie Wieńców Dożynkowych zostały ufundowane przez Wójta Gminy Dębno.
Delegacja wieńcowa z Porąbki Uszewskiej została zakwalifikowana przez komisję na Wojewódzkie Dożynki, które odbędą się 26 sierpnia w ogrodach parafialnych w Radziszowie.
Wieczorem rozpoczęła się część artystyczna uroczystości, w czasie której można było podziwiać występy: Grupy Śpiewaczej „Niedźwiedzoki”, uczestników zajęć tanecznych i wokalnych Dębińskiego Centrum Kultury oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Łoniowiacy”. W czasie dożynek wystąpił również Kabaret z Konopi, a obchody zakończyła zabawa taneczna z udziałem zespołu „Camasutra”.
Podczas dożynek można było zasięgnąć opinii eksperta z zakresu niskiej emisji, który doradzał m.in. w wyborze odpowiedniego kotła. Oprócz tego na stoisku zlokalizowany był EKO-kącik, na którym animatorka prowadziła edukację dzieci na tematy smogu i niskiej emisji poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów. Rozdawano również upominki w postaci proekologicznych gadżetów. Stoisko cieszyło się dużą popularnością zarówno wśród dorosłych i dzieci.
—
ug
Foto / video – Maciej Mazur
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1860735877306645&type=1&l=48caa8a273
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1860754877304745&type=1&l=24ca796fc2
https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/1857809250932641/
https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/1858180114228888/