Na terenie czchowskiego Grodziska dobiegają końca prace związane z zagospodarowaniem terenu Wzgórza Zamkowego. Na Grodzisku jest już gotowa altana, trybuny, ławeczki i oświetlenie oraz alejki.
Jedna z nich stanowi ścieżkę edukacyjną wzdłuż linii dawnych okopów. Prace restauratorskie przy dwóch bunkrach i okopach również dobiegają końca. Powyższe działania pozwolą na zachowanie tych unikatowych budowli z czasów II Wojny Światowej, co będzie stanowić dodatkową atrakcję i wpłynie na rozwój turystyki jednodniowej.
Przypominamy, iż inwestycja jest częścią projektu partnerskiego o nazwie „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap II”, którego Liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.
Realizacja projektu jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Gmina Czchów.
Czchowskie umocnienia wchodziły w skład linii „Stellung A2” (zwanej OKH Stellung A2 ,, Merkur”), która była jedną z kilku linii umocnień wybudowanych przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Budowę rozpoczęto w lecie 1944 r. o kontynuowano do stycznia 1945 r. Wechrmaht wzniósł na terenie powiatu brzeskiego szereg schronów żelbetonowych oraz fortyfikacji drewniano-ziemnych. Możemy na nie natrafić m.in. w Jasieniu, Brzesku, Gnojniku, Jurkowie, Tworkowej. Jak do tej pory tylko Gmina Czchów zdecydowała się na ponowne ich wyeksponowanie oraz udostępnienie turystom.
Strona wraz z bazą danych fortyfikacji <==
—
Fotografie użyczone przez p. Joannę Dębięc
IB / lot.tarnow.pl