Blisko 6 milionów 200 tysięcy złotych będą kosztowały prace realizowane w ramach pierwszych dwóch etapów odbudowy drogi gminnej na obwałowaniach rzeki Uszwicy w Borzęcinie wraz z zabezpieczeniem powodziowym. Zadanie wykonywane w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj” przez tarnowską firmę POLDIM S.A. pozwoli na odbudowę i zabezpieczenie drogi na odcinku 2 kilometrów 660 metrów. Zakres prac, które rozpoczęły się dla I etapu w czerwcu, a dla II we wrześniu br. obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, zabezpieczenie przeciwpowodziowe drogi w postaci wzmocnienia i uszczelnienia korony wału palisadą, w tym m.in. palami betonowymi DSM, wykonanie muru oporowego na wysokość 1 metra i bariery zabezpieczającej, odwodnienie drogi, utwardzenie zjazdów oraz odbudowę nawierzchni drogi. Termin zakończenia prac upływa w grudniu br.
– To bardzo ważna inwestycja, pozwalająca na odbudowę dróg tzw. wałów usytuowanych na koronie obwałowań rzeki Uszwica w centrum Borzęcina, a więc tam gdzie powódź 1997 i 2010 roku wyrządziła największe szkody – mówi wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. – Całość planowanych prac wg. programu funkcjonalno–użytkowego obejmuje ponad 6 kilometrowy odcinek dróg „Wały – strona lewa i prawa” w centrum miejscowości i zamyka się szacunkową kwotą koniecznych nakładów rzędu 14 milionów złotych. W roku bieżącym wykonywane są najpilniejsze prace na wale prawym i na krótkich odcinkach wału lewego, tam gdzie w trakcie powodzi 2010 roku były największe problemy. W przyszłym roku prace na pozostałych odcinkach będą kontynuowane.
Zastosowanie bariery powodziowej w postaci muru oporowego zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców miejscowości. Zwiększona dzięki temu pojemność międzywala pomieści znaczną dodatkową ilość wód powodziowych niwelując niemal do zera zagrożenie przelewania się wód Uszwicy przez koronę obwałowań. Istotną rolę odgrywają również palisady betonowe, które zabezpieczają korpus wałów, na których koronie posadowione są drogi gminne przed przesiąkaniem, podmulaniem, a w konsekwencji przerwaniem obwałowań. Kompleksowa realizacja inwestycji nie tylko rozwiązuje problem, ale pozwala uniknąć dalszych niepotrzebnych kosztów odbudowy w przypadku wystąpienia kolejnych powodzi.
– Projekt musi być zrealizowany kompleksowo, aby spełniał swoją zakładaną funkcję – mówi Czesław Małek, przewodniczący Rady Gminy w Borzęcinie, a zarazem radny z miejscowości Borzęcin, zapowiadając dalsze prace w 2012 roku. – Z założenia to jedyny sposób, aby skutecznie zabezpieczyć miejscowość, której specyfika zabudowy wzdłuż rzeki Uszwicy nie pozwala na budowę wałów nasypowych i zastosowanie innych rozwiązań technologicznych.
Wykonane w bieżącym roku prace na odcinkach, na których posadowiono już mury oporowe wyglądają imponująco. Jeżeli projekt zostanie w pełni zrealizowany kolejne powodzie nie będą Borzęcinowi straszne.
—
ug
Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”