Don't Miss
Home » Wiadomości » Kącik astronomiczny / Pełnia księżyca / 21 stycznia 2019 r.

Kącik astronomiczny / Pełnia księżyca / 21 stycznia 2019 r.

W poniedziałek 21 stycznia 2019 r. czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału nowego roku. To kolejne w ostatnich miesiącach tak spektakularne zjawisko na naszym niebie. Wiele wskazuje że zachmurzenie nieba będzie stosunkowo niewielkie co powinno pozwolić na obserwację tego zjawiska. Całkowite zaćmienie Księżyca potrwa 1 godzinę i 2 minuty, a księżyc będzie widoczny w zachodniej części nieboskłonu.  Do zaćmienia dojdzie wczesnym rankiem – pełne zaćmienie rozpocznie się o godz. 5:41. Warto jednak wcześnie wstać – kolejna okazja do podziwiania całkowitego zaćmienia Księżyca w naszym kraju będzie dopiero w 2025 roku.

Zaćmienie Księżyca 2019 – 21 stycznia 2019 – o której godzinie obserwować?
Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi o godzinie 4:34.
O 5:41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia Księżyca
O 6:12 zaćmienie osiągnie swoje maksimum
Od godziny 6:44 Księżyc będzie wychodzić z ziemskiego cienia
Zaćmienie częściowe zakończy się o 7:51

Jeśli pogoda pozwoli to zachęcamy do wykonania oraz do przesyłania fotografii na adres redakcji – redakcja@informatorbrzeski.pl . Zamieścimy je na naszym facebooku.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem powodując, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity, a precyzując w momencie, gdy Księżyc znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, co w efekcie powoduje, że promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. W momencie tym, Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy. Oczywistym jest również, że całkowite zaćmienie Księżyca nie należy do zjawisk częstych.

 

IB / urania.edu.pl / astronomia24.com