Don't Miss
Home » Wiadomości » Iwkowa / Dodatkowe atrakcje obok wieży widokowej

Iwkowa / Dodatkowe atrakcje obok wieży widokowej

Nowo powstała wieża widokowa w Iwkowej cieszy się rosnącą popularnością. Turystów przyciągają oszałamiające widoki, jakie można zobaczyć z ponad 34-metrowego obiektu usytuowanego na wzniesieniu Szpilówka. Dzięki środkom unijnym odmieniono również najbliższe otoczenie budowli. Odtworzono ziemiankę, a teren został zagospodarowany w elementy małej architektury. Niewiele osób wie, że to miejsce skrywa wiele tajemnic z przeszłości.

Kilkadziesiąt lat temu na Szpilówce stacjonowały wojska radzieckie. Do dziś nie ustalono powodów obecności wojskowych w Iwkowej, aczkolwiek lokalni badacze historii starają się odkryć tajemnicę. Wiadomo, że na wzniesieniu budowano ziemianki, które służyły żołnierzom. Po latach, jedna z ziemianek została odtworzona i jest ogólnodostępna. W tym celu oczyszczono teren, wyprofilowano skarpy, umocniono koronę ziemianki podwaliną z kamienia, następnie ułożono okrąglaki drewniane jako przykrycie ziemianki. Konstrukcję pokryto ziemią i obsiano trawą.

Inwestycja swoim zakresem obejmowała również montaż elementów małej architektury, czyli altany, ław, stołów, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Są też tablice informacyjne.

Przypomnijmy, że z pobliskiej wieży widokowej można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. Poza tym w sąsiedztwie znajdują się krzyż powstańców, źródełko powstańców, pustelnia św. Urbana czy rezerwat Bukowiec. Jest co zwiedzać!

—————————–

Inwestycje zrealizowano w ramach projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I” oraz projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II” współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr.

Liderem projektów jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT) – która jest Lokalną Organizacją Turystyczną powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki.

Powyższe projekty na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.

powiatbrzeski.pl