Don't Miss
Home » Wiadomości » Rewolucja w PITach – sprawdź nowe zasady wg których rozliczysz swój PiT

Rewolucja w PITach – sprawdź nowe zasady wg których rozliczysz swój PiT

Rozliczenie PIT w 2019 r. są o wiele łatwiejsze. Fiskus przygotował zeznania za podatnika. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek wypełnienia rozliczeń wzięła  na siebie Krajowa Administracja Skarbowa. To ona zajmie się wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Z wypełnionym PIT-em można zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia.

W przystępny sposób można znaleźć wszystkie informacji na dedykowanej do rozliczeń podatku strony Ministerstwa Finansów: podatki.gov.pl <==

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi „Twój e-PIT”, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich. Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom stanowiska komputerowe z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego www.podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma Internetu albo nie wie jak korzystać z usługi „Twój e-PIT”, może przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano. 

Krajowa Administracja Skarbowa wypełni dla podatników zeznania podatkowe bazując na informacjach od pracodawców, a także danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (automatycznie pojawią się takie informacje jak np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz szereg innych niezbędnych danych będących w rejestrach (dzięki temu podatnik nie będzie musiał dostarczać do Urzędu Skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi).

Co ciekawe w 2018 roku PIT-y składane przez internet stanowiły aż 2/3 wszystkich złożonych zeznań i po raz pierwszy przekroczyły 10 milionów (11,4 mln e-deklaracji przy 5,6 mln papierowych). Ponadto podatnicy którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia podatku szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku – w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy jak w przypadku wersji papierowej. 

Przekaż 1%

Warto pamiętać o tym aby w trakcie rozliczenia swojego podatku przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego – jeżeli to możliwe tym które działają na terenie Powiatu Brzeskiego. Od blisko 15 lat mamy możliwość podzielenia się podatkiem z organizacjami pozarządowymi, które działają na m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących, ratowania zabytków, wsparcia edukacji dzieci czy też na rzecz aktywności osób starszych.

Pisaliśmy o tym w artykule: 1% procent zostaw w powiecie brzeskim <==

IB / podatki.gov.pl / Krajowa Administracja Skarbowa