27 lutego 2019 r. odbyło się pierwsze tego roku Spotkanie Regionalne w ramach których promujemy wiedzę o regionie, a szczególnie o publikacjach regionalnych i ich twórcach. Tematem przewodnim była postać majora Stanisława Kolasińskiego – Cichociemnego pochodzącego z nieodległych Mokrzysk.
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca, spotkanie zostało poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W czasie wspomnień o niezłomnych żołnierzach i ich nieustającym trudzie w walce o odzyskanie suwerennej i niepodległej Polski postanowiliśmy przypomnieć postać majora Stanisława Kolasińskiego.
W czasie spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską i Powiatową w Brzesku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjanych nr 1 w Brzesku zaprezentowany został film pt. „Wolna Polska – to był cel”, a gość honorowy Ryszard Fedor – siostrzeniec mjr Kolasińskiego wspominał postać swojego wuja. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, głównie uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku.
Major Stanisław Kolasiński – pochodzący z Mokrzysk, polski wojskowy, uczestnik kampanii wrześniowej i walk we Francji, cichociemny, członek struktur WiN w Niemczech, działacz emigracyjny. Kawaler Orderu Virtuti Militari.
Film pt. „Wolna Polska – to był cel” został przygotowany przez grupę uczniów z ZSP 1 w Brzesku: Dawid Czaja, Dawid Reczek, Karol Górczewski. Opiekę merytoryczną projektu zapewnili mgr Jacek Bartkowiak i mgr Agata Marek. Film powstał na podstawie m.in. materiałów udostępnionych przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Ryszarda Fedora – siostrzeńca majora Kolasińskiego – który był gościem spotkania.
Ryszard Fedor – siostrzeniec mjr Kolasińskiego, przekazał Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pamiątki po mjr Kolasińskim: fałszywe dokumenty z których major korzystał w czasie wojny, mundur służbowy, odznaczenia i medale jakimi został uhonorowany. Pan Fedor był zaangażowany w budowę pomnika upamiętniającego mjr Kolasińskiego i innych Cichociemnych z naszego regionu. Pomnik ten został odsłonięty w 2018 roku w Mokrzyskach.
W 2018 roku ukazała się publikacja : Major Stanisław Kolasiński (1916-1996) Żołnierz Armii Krajowej, Cichociemny autorstwa Stanisława Pagacza. Książka ta poświęcona jest postaci majora, ale również opisuje formację i szkolenia Cichociemnych – elitarnej jednostki Polskich Sił Zbrojnych desantowanych na tereny okupowanego kraju do wspierania polskiego ruchu oporu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał publikację na własność.
—
bibliotekabrzesko.pl