W sobotę 9 marca 2019 r. strażacy z OSP Borzęcin Górny zadysponowani zostali do pożaru traw w miejscowości Borzęcin Górny. Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono że palą się trawy w korycie rzeki Uszwica. Spaleniu uległo około 30 arów nieużytków.
Siły i środki zaangażowane w akcję – OSP KSRG Borzęcin Górny.
Z powodu silnego wiatru ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i może być niebezpieczny także dla ludzi.W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Przed kilkoma dniami w jednej z wsi na terenie powiatu częstochowskiego doszło do pierwszego w tym roku śmiertelnego wypadku spowodowanego właśnie wypalaniem traw. W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, wśród których 48 767 (33% wszystkich pożarów w Polsce) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od początku marca prowadzi kampanię „Stop pożarom traw”. Akcja ma m.in. uświadomić ludziom zagrożenia związane z podpalaniem nieużytków rolnych. Jak ważne jest to w naszym regionie, dowodzą statystyki strażackich wyjazdów. Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2018 roku, to 32 956 500 złotych. Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 52 minuty. W 2018 roku średnio co 10 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych. W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy.
Strona www.stoppozaromtraw.pl <==
—