Don't Miss
Home » Wiadomości » NA PEWNO MOGĄ WIĘCEJ!

NA PEWNO MOGĄ WIĘCEJ!

Rozłożony na trzy lata program społeczny „Czas na aktywność w gminie Borzęcin” już przyniósł wymierny efekt.
– Zajęcia merytoryczne sprawdziły się. Kilkanaście osób się usamodzielniło i nie korzysta już z pomocy społecznej – podkreśla koordynator przedsięwzięcia Adam Kwaśniak.

Projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie zakładał przeprowadzenie cyklu zajęć, które sprawią, iż długotrwale bezrobotne osoby uwierzą w siebie, a dzięki temu zaczną aktywnie poszukiwać pracy. W dobiegającym końca kolejnym etapie programu wzięło udział 20 osób, które podzielono na dwie grupy. Pracownicy GOPS szczególną uwagę zwrócili na kobiety wychowujące dzieci. – Najwięcej zyskały panie dzięki warsztatom psychologicznym i spotkaniom z doradcą zawodowym – podkreśla kierownik Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Brzesku Bogdan Wzorek, koordynator ds. szkoleń. – Ten projekt zmusił je do wyjścia z domu, do otwarcia się. Żyły przecież w przekonaniu „nic mi się nie uda”, „tylko dom i dzieci”… Teraz wiedzą, że obowiązki domowe można dzielić z pracą.

Pomocne podpowiedzi
– Przekonały się – „możemy więcej!” – lapidarnie ujmuje rezultaty szkoleń Agnieszka Krawczyk, doradca zawodowy.
Warsztaty zmierzały do wzmacniania poczucia własnej wartości uczestników. Były wśród nich osoby z wykształceniem średnim, ale również takie, które miały za sobą jedynie ukończoną podstawówkę. – Chcieliśmy, by myślały o sobie, o tym, że mogą działać – wspomina doradca. Psycholog tłumaczył, jak radzić sobie ze stresem i na czym polega asertywność. Kluczowe były jednak lekcje o metodach poszukiwania pracy oraz tworzenie listów motywacyjnych i cv. – Nie wszyscy mają w domach komputery i często nie wiedzą, jak te dokumenty przygotować – twierdzi Agnieszka Krawczyk. – Podpowiadałam więc, co mają zawierać i jakie informacje do nich się wpisuje. Niejednokrotnie uczestniczki przynosiły konkretne ogłoszenie o wolnym miejscu pracy lub też korzystaliśmy z przykładowych wzorów – wyjaśnia przebieg zajęć.
Wśród istotnych problemów poszukujących pracy w wiejskiej gminie wymienia zamknięcie się w środowisku, brak zakładów pracy na miejscu oraz możliwości dojazdu do odległych miejsc zatrudnienia, co jest szczególnie kłopotliwe przy pracy na zmiany, ponieważ późną nocą nie ma już kursowych połączeń.
– Same chęci nie wystarczą. Trzeba działać pragmatycznie – podkreśla doradca. – Dlatego uczyliśmy również zasad skutecznego planowania, aby osiągać zamierzony cel.

Wykorzystać szansę
28 grudnia uczestnicy dotychczasowych edycji projektu spotkali się w Borzęcinie. – Zaprosiliśmy również osoby, które już znalazły pracę – zaznacza Adam Kwaśniak. – Rozmawialiśmy o ewentualnych modyfikacjach projektu, o tym, czego jeszcze brakuje, by był on skuteczniejszy. Jednak wszystkie uczestniczki były w pełni zadowolone – podkreśla.
Podobnego zdania jest Danuta Rogóż, kierownik OPS: – Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach. Czuli, że to ich szansa – twierdzi. – Uważam, że inne osoby w trudnej sytuacji także powinny szukać możliwości udziału w kolejnej edycji programu. Efekty są optymistyczne. Uczestnicy nabrali poczucia własnej wartości, mają świadomość, że coś umieją, że mogą zmieniać i poszerzać kwalifikacje.
Natomiast na wszechstronność założeń projektu zwraca uwagę Adam Kwaśniak. – Warsztaty wizażu nauczyły, jak dobrać strój i fryzurę do okoliczności. Położyliśmy tu nacisk na prezentowanie się w pracy i w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – przypomina. – W czasie wyjazdu integracyjnego do Poronina przeprowadziliśmy cykl warsztatów dla dorosłych. Dzieci w tym samym czasie miały zapewnione własne zajęcia, bawiły się i brały udział w zabawach integracyjnych. Nie zabrakło też różnych innych atrakcji, które były zaplanowane w programie – dodaje.
Jego zdaniem, projekty aktywizujące ludzi zagrożonych życiową bezradnością są bardzo potrzebne. Uważa, że to pozytywne działanie, które motywuje i zmusza do realnego patrzenia na rzeczywistość. Dzięki nim uczestnicy odnajdują się w świecie i przekonują, że chcąc poprawić sytuację swoją i swoich rodzin, muszą aktywnie szukać pracy – podsumowuje.

ug

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”