Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o Godzinie „W” (17:00) na okres 1 minuty na terenie całego kraju zostały włączone syreny alarmowe. Hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego złożyli mieszkańcy wielu miejscowości w naszym regionie. Uroczystości patriotyczne odbyły się m.in. w Jadownikach oraz w Szczurowej. Mieszkańcy zatrzymywali się by minutą ciszy uczcić pamięć sierpniowego zrywu. Przypominały o tym syreny uruchomione przez strażaków.
Jadowniki
W Jadownikach przed pomnikiem Poległych za Ojczyznę w latach 1939 – 1963 z inicjatywy sołtysa Jadownik Jarosława Sorysa i rady sołeckiej Jadownik zgromadzili się mieszkańcy miejscowości i zaproszeni goście. O oprawę uroczystości zadbali kibice i bardzo licznie zgromadzeni harcerze ze Szczepu Czarnego im. Bohaterów Państwa Podziemnego.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17.00 gdy zabrzmiała strażacka syrena uruchomiona przez druhów z OSP Jadowniki. Kilka minut później przy dźwiękach hymnu harcerze wciągnęli na maszt flagę państwową, a następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Kwiaty pod pomnikiem złożyli: w imieniu Józefy Szczurek-Żelazko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawicielki biura poselskiego, w imieniu mieszkańców Powiatu Brzeskiego wicestarosta Maciej Podobiński, w imieniu mieszkańców gminy Brzesko złożył Burmistrz Tomasz Latocha, w imieniu mieszkańców Jadownik kwiaty złożył sołtys Jarosław Sorys wraz z małżonką i członkami rady sołeckiej, kwiaty pod pomnikiem złożyli także radni Rady Powiatu Brzeskiego oraz Rady Miejskiej w Brzesku. Obecni byli również przedstawiciele Terenowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzesku oraz przedstawiciele gminnych struktur PiS wraz ze Sławomirem Paterem Przewodniczącym Komitetu Terenowego. Kwiaty złożyli przedstawiciele szkół podstawowych z Jadownikach, najmłodsi druhowie z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, przedstawiciele Akcji Katolickiej oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu. Obecni byli strażacy z OSP Jadowniki, którzy przybyli na uroczystość wraz z pocztem sztandarowym.
Brzesko
O godz. 17.00 także w Brzesku pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza mieszkańcy zebrali się by wspólnie uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.
Szczurowa
Z kolei w Szczurowej gminne uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie odbyły się o godz. 18.00 w sali widowiskowej Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu. Oprócz części oficjalnej organizatorzy przygotowali również program artystyczny.
Warszawa
Akcent brzeski pojawił się w Warszawie. Patrol harcerski pod opieką druhny phm. Renaty Rożkowicz ze Szczepu Drużyn ZHP przy PSP Brzesko uczestniczył w zlocie „Dziś, jest pojutrze”. Od rana 1 sierpnia harcerze z Brzeska odgrywali scenki powstańcze, śpiewali piosenki patriotyczne, rozmawiali z mieszkańcami rozdając symboliczne znaczki powstańcze, a o godz. „W” (17:00) pełnili warte honorową przy jednym z warszawskich pomników.
Powstanie Warszawskie było jedną z najbardziej heroicznych i tragicznych polskich batalii II wojny światowej oraz największą akcją zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Jego celem było wyzwolenie Warszawy z rąk hitlerowskich okupantów jeszcze przed wkroczeniem wojsk sowieckich oraz odtworzenie w stolicy legalnych i suwerennych władz państwowych. Powstańcy podjęli bohaterską walkę przeciwko Niemcom oraz ich rosyjskojęzycznym pomocnikom z kolaboranckich formacji. Nierówny bój trwał 63 dni, podczas których hitlerowcy dokonali masakry ludności cywilnej, a miasto zrównali z ziemią. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta. Powstanie Warszawskie stało się symbolem odwagi i ofiarności Polaków samotnie walczących o wolność.
—
IB
Brzesko
Jadowniki
Szczurowa
Zdjęcia
Warszawa