Don't Miss
Home » Wiadomości » Mieszkanka powiatu brzeskiego straciła 80 tysięcy złotych. Zaufała oszustom!

Mieszkanka powiatu brzeskiego straciła 80 tysięcy złotych. Zaufała oszustom!

Mieszkanka powiatu brzeskiego straciła 80 tysięcy złotych.

Mieszkanka powiatu brzeskiego straciła 80 tysięcy złotych.

Wszelkimi możliwymi sposobami oszuści podszywający się pod fałszywych „policjantów” próbują wmówić seniorom, że w okolicy grasują hakerzy a ich oszczędności na koncie są zagrożone. Choć takich prób oszustwa od początku tego roku na terenie powiatu brzeskiego było kilkadziesiąt to w zdecydowanej większości przestępcy byli odprawiani „z kwitkiem”.

Tym razem niestety 61-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego pod wpływem manipulacji dzwoniącego oszusta podała dane do konta umożliwiając mu „wyczyszczenie” konta z oszczędności.

Spore grono seniorów już wie, jak reagować na wszelkie próby wyłudzenia od nich pieniędzy a metody „na wnuczka” czy „na policjanta” są im doskonale znane. Najczęściej osoby starsze już na początku połączenia telefonicznego szybko orientują się, że jest to próba oszustwa i „odprawiają z kwitkiem” przestępców. Zdarza się jednak, że zasiane ziarenko niepokoju o zagrożonych oszczędnościach na koncie jest silniejsze niż wątpliwości i przypuszczenia. Z taką właśnie sytuacją spotkała się 61-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego, która wczoraj, 15 października br. odebrała telefon od rzekomego funkcjonariusza przekonującego o tym, że grasuje szajka hakerów usiłująca przejąć jej konto. Rozmówca twierdził, że zgromadzone przez seniorkę oszczędności na koncie są zagrożone i pilnie musi założyć inne konto oraz przelać tam pieniądze. Przestraszona i niczego nieświadoma kobieta wykonywała instrukcje oszusta. Założyła nowe konto i przelała tam swoje oszczędności. Następnie podała dane do tego konta oszustowi. Wystarczyło niewiele czasu, aby 80 tysięcy złotych oszczędności „wyparowało”. Kiedy kobieta opowiedziała o sytuacji mężowi, ten od razu zorientował się, że mają do czynienia z oszustwem. Oboje zgłosili się do brzeskiej komendy informując o wszystkim policjantów.

Policjanci po raz kolejny apelują o czujność i rozwagę. Nigdy żaden policjant nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach i nie prosi o hasła do konta. Nigdy też funkcjonariusze nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako policjant czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod numer 112 (po uprzednim rozłączeniu poprzedniej rozmowy).

Zwracamy się również z apelem do osób młodych, aby przestrzegały swoich rodziców, dziadków, osoby samotnie zamieszkujące przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób. Dzięki naszej wspólnej czujności możemy uchronić naszych bliskich przed utratą oszczędności życia.

KPP Brzesko