Nie tylko mieszkańcy powiatu brzeskiego, ale także bocheńskiego mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii realizowanej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. – Udało się nam otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie w tym roku 300 dodatkowych badań, a także zgodę na poszerzenie projektu o pacjentów z terenu powiatu bocheńskiego – mówi Adam Smołucha, dyrektor SP ZOZ w Brzesku.
Projekt „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego” realizowany jest w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Do tej pory w ramach projektu wykonano blisko pół tysiąca kolonoskopii. U co trzeciej z badanych osób lekarze wykryli groźne polipy.
– Gdyby te osoby nie poddały się badaniu, które wykazało niebezpieczne zmiany, musiałyby pewnie za kilka lat zmierzyć się z nowotworem. Tylko wczesne wykrycie nieprawidłowości warunkuje zupełne wyleczenie – mówi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski z Poradni Chirurgicznej Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Rak jelita grubego to niezwykle groźny i podstępny nowotwór. Rozwija się bardzo powoli i co szczególnie niebezpieczne bezobjawowo. W pierwszym etapie choroby, pacjenci nie odbierają bowiem żadnych niepokojących sygnałów. Gdy te się zaczynają pojawiać (krew w kale, niczym niewytłumaczalne biegunki, problemy z wypróżnianiem się) na skuteczne leczenie jest już za późno. Kolonoskopia jest bezpiecznym, jedynym tego typu badaniem, które pozwala wyryć chorobę w jej wczesnym stadium.
W ramach programu realizowanego przez szpital badania są wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów w Pracowni Endoskopii. Z kolonoskopii mogą skorzystać osoby, w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Do programu są kwalifikowane osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz osoby w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.
Kolonoskopia na życzenie pacjenta może być wykonywana w znieczuleniu. Nic to nie kosztuje. Szpital może także zorganizować transport na badania lub pokryć koszty dojazdu na nie. W ramach programu przewidziano także szereg innych udogodnień, jak choćby zapewnienie opieki dzieciom lub wnukom osób, które chcą skorzystać z badania.
Projekt to także szereg bardzo ciekawych prelekcji dotyczących zdrowego stylu życia i zasad, które warto przestrzegać, by nie zachorować na nowotwór raka jelita grubego.
Na wziąć udział w badaniach nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy się zarejestrować w Biurze Projektu – Pracowni Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 oraz 519 317 007, lub pod adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.
.jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun… podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu – choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud….