Don't Miss
Home » Wiadomości » Bo życie zaczyna się po sześćdziesiątce

Bo życie zaczyna się po sześćdziesiątce

DSCN0812Przekroczenie granicy wieku 60+ i emerytura to nie przysłowiowy „koniec świata”. Fundacja „MAGMA” im. Ronalda Reagana w Borzęcinie, postanowiła to udowodnić realizując kolejną edycję projektu „W każdej starości jest czas młodości”, finansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu Aktywność Społeczna Osób Starszych na lata 2014-2020. W bieżącym roku, w bogatej ofercie dla seniorów znalazło się szereg bezpłatnych zajęć, podzielonych na bloki tematyczne oraz trzy jednodniowe wycieczki, służące nie tylko poznaniu ciekawych miejsc, ale również zintegrowaniu się uczestników projektu.

Pierwsza wycieczka miała miejsce w miesiącu czerwcu do Wadowic i „Parku Miniatur” w Inwałdzie. Po raz kolejny Seniorzy z Borzęcina i Koszyc udowodnili, jak wspaniale potrafią się wspólnie bawić, podróżować, zwiedzać, a tym samym po prostu cieszyć się życiem. Zarówno sam Inwałd, jak i Wadowice dostarczyły naszym Seniorom moc wrażeń – wizualnych i duchowych, które zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. W ciągu kilku godzin odbyli podróż do najpiękniejszych zabytków architektury rozmieszczonych po najodleglejszych zakątkach świata. Podziwiali ponad 50 modeli architektonicznych zbudowanych w skali. Idąc pomysłowo zaprojektowanymi alejkami, które prowadziły do kolejnych państw i cennych zabytków, podziwiali między innymi: Akropol, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę św. Piotra, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinksa, Biały Dom itd.

Muszę przyznać, że program wycieczki – jak na jeden dzień – był bardzo ambitny, niemniej jednak nie zapowiadał się tak fantastycznie. Byłam wiele razy w Wadowicach, ale nie uzyskałam tylu ciekawych informacji o samym mieście i jego mieszkańcach, zaś park miniatur… Cóż jestem pod wielkim wrażeniem – mówi Pani Maria.

Kolejnym był wyjazd na spektakl „Okno na Parlament” wyreżyserowany przez Pawła Piterę, zaprezentowany na deskach krakowskiego teatru „Bagatela”. Seniorzy mieli okazję zobaczyć sztukę pełną dowcipnych dialogów, z ogromną dawką humoru i śmiechu.

Dawno tak się nie bawiłam. Raz po raz sztuka przerywana była gromkim śmiechem. Spektakl z najwyższej półki, warto obejrzeć, cieszę się ogromnie, ze tam byłam – na żywo komentuje Pani Zofia.

Zanim jednak się tam udali, odwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, zwiedzili Ogród Botaniczny, w którym podziwiali przepiękne okazy drzew i krzewów na co dzień nie spotykane w naszym środowisku. Przepiękna pogoda pozwoliła zwiedzać zakątki królewskiego miasta i spacerować po krakowskim rynku.

We wrześniu nasi Seniorzy wzięli udział w wycieczce do Bochni. Zwiedzili najstarszą w Polsce kopalnię soli, która po prawie ośmiu wiekach eksplotacji wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. W tym roku najstarsza polska kopalnia soli zyskała zupełnie nowe oblicze, a wszystko dzięki oddaniu do użytku projektu multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczestnicy. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy. Zwiedzanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło zrelaksować się, odpocząć, zjeść posiłek i zakupić pamiątki.

Aby zaliczyć wyjazd krajoznawczy do udanych, koniecznym było zwiedzanie centrum miasta. Odnowiona starówka, rynek i bazylika robiły na wszystkich naprawdę niezwykłe wrażenie. Pokłosiem całego wyjazdu był integracyjny grill w domku myśliwskim, gdzie roznosił się zapach pieczonych kiełbasek, boczku i cebulki, a wspólnym rozmowom, wspomnieniom i żartom towarzyszył raz po raz śpiew lokalnych przyśpiewek.

Aktywny dział osób starszych (60+) we wszystkich działaniach projektu pn. „W każdej starości jest czas młodości „ to przede wszystkim pogodzenie piękna z pożytecznym i doskonała okazja do integracji, miłych spotkań, znakomitej zabawy a także działalności społecznej w gronie doświadczonych i życzliwych osób – mówi prezes Fundacji „Magma” Anna Kwaśniak.

                                      ASOS 2014-2020

                           Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej

                                         Osób Starszych na lata 2014-2020

                       Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

ug